Doba čtení:1 m, 57 s
Podaří se Andreji Babišovi získat zpět miliardy korun? Koláž iUHLI, wikipedia.org

Na konci dubna nebo v květnu zamíří český premiér Andrej Babiš do Turecka za tamním prezidentem Recepem Erdoganem, aby s ním řešil kontroverzní projekt uhelné elektrárny Adularya.

Původně byl v jednání březen, cestu ale odsunula Babišova návštěva USA, kde se premiér setkal s prezidentem Donaldem Trumpem. Podle informací HN se s cestou počítá na konci dubna nebo v květnu.  „Termín návštěvy prozatím nebyl stanoven. Premiér již avizoval, že by chtěl řešit problémový projekt Adularya,“ potvrdila plánovanou cestu mluvčí vlády Jana Adamcová.

Čtěte také:
Problémovou tureckou elektrárnu nikdo nechce
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně

Projekt Adularya, zahrnující výstavbu elektrárny a koupi a využití sousedního lignitového dolu, se začal psát v roce 2010. Tehdy obchodní případ přivedla do České exportní banky společnost BTG Energy. Od ní projekt převzala společnost VPE ze skupiny Jana Světlíka. Ta se z pouhého dodavatele ocelových konstrukcí stala generálním dodavatelem stavby – tím, kdo měl všechny části od různých dodavatelů poskládat dohromady a ručit za to, že se elektrárna rozjede. Jenže to se nestalo.

Výstavba se postupně o rok a půl zpozdila, posléze se ukázalo, že elektrárna nedokáže spalovat uhlí z blízkého dolu. Společnost VPE mezitím zkrachovala. Elektrárnu financovaly státní Česká exportní banka a pojišťovna EGAP. Česká exportní banka turecké skupině Naksan Holding půjčila zhruba 11,7 miliardy korun.

Před dvěma lety se měl případ zkrachovalého projektu řešit na nejvyšší úrovni. Byla naplánována setkání českých a tureckých ministrů. K těm ale nedošlo. Plánům udělala konec sněmovna, která poprvé uznala masakr Arménů v osmanské říši z let 1915 až 1918 za genocidu. I po sto letech jsou Turci na taková prohlášení citliví a z jednání se stáhli. Nyní se zdá, že by se mohly vztahy obou zemí zlepšit.

Od jara 2017 měly české delegace problém se k tureckým politikům vůbec dostat. Jednání o projektu, ve kterém český stát utopil téměř dvanáct miliard korun, se přesunula na nižší úroveň, což ovšem v Turecku mnohdy nestačilo.

Zlomilo se to až loni na podzim, kdy se premiér Andrej Babiš (ANO) setkal s tureckým vicepremiérem Fuatem Oktayem. V brzké době by měla přijít na řadu ta úplně nejvyšší úroveň.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu