Babiš: Svět má i jiné problémy než klima

Česko bude mít ze zemí EU jedny z nejvyšších nákladů na transformaci energetiky, průmyslu a celého života, upozornil premiér Babiš na konferenci ve sněmovně. Foto: vlada.cz

Na světě jsou dvě miliardy lidí bez přístupu k pitné vodě, miliony dětí umírají před pátým rokem věku, nefungují bezpečnostní struktury OSN – i proto lidstvo globálně řadí klimatickou změnu až na 16. místo důležitosti.

Příští týden česká delegace odjede na klimatickou konferenci OSN. Bude na ní hájit jadernou energii a právo stanovit si vlastní energetický mix. A bude se dovolávat rovněž toho, aby snižovaly své emise všechny země, ne pouze země EU. „Například Turecko svým ocelářstvím přímo konkuruje evropským firmám, ale snižováním emisí se přitom nijak nezatěžuje,“ uvedl jako jeden z příkladů současného stavu premiér Andrej Babiš, když dnes zahajoval ve sněmovně konferenci na téma zmírňování změny klimatu a adaptace na ni.

Čtěte také:
Odchod od uhlí nesmí být zbrklý
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?

Česko podle něj musí pečovat o krajinu, musí do ní vrátit remízky, musí změnit složení lesů, znovu zadržet vodu v krajině a podnikat další kroky tohoto typu. Ale české možnosti mají své limity.

„Hlásíme se ke svým závazkům z Pařížské klimatické dohody, ale obáváme se oprávněně o ekonomické dopady tohoto úsilí. Protože Česko bude mít, jako tradiční industriální země, náklady na transformaci jedny z nejvyšších v EU,“ přiblížil premiér pozici České republiky. V té souvislosti připomněl, že Česko nechápe, proč se některé evropské země snaží prezentovat jadernou energii jako nečistý zdroj.

Podle premiéra se úsilí o snižování emisí skleníkových plynů nesmí přehánět. „Není možné, že nebudeme mít děti a budeme všichni vegetariáni,“ poznamenal. Připomněl také, že ve světě je spousta dalších vážných problémů, které jsou pro většinu obyvatel planety daleko závažnější. Ať už je to dětská úmrtnost, nemoci, bída, nebo nedostatek pitné vody. „Podle průzkumu závažnosti problémů je celosvětově klima až na 16. místě,“ zdůraznil. Množství problémů, které lidé v průzkumu uvádějí před klimatem, ukazuje, že problematické je podle něj i samotné fungování OSN, která se v poslední době soustředila právě na klima.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje