
Podle premiéra Andreje Babiše se Evropa snaží bojovat proti klimatickým změnám, zbytek světa ale její boj ignoruje. Babiš to uvedl na klimatickém summitu OSN v Madridu, který začal v pondělí.
V projevu před ostatními politiky Babiš mluvil o tom, že Česká republika plní závazky z Pařížské dohody z roku 2015 o snižování emisí uhlíkových plynů. „Uhlíková neutralita je možná, když budeme mít jádro,“ řekl Babiš.
Čtěte také:
Bez nových zdrojů nebude elektřina
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem
Hlavní problém je podle něj v tom, jak donutit ostatní státy, aby závazky z Pařížské konference plnily. „Jde o to, že zbytek světa Evropu ignoruje. Pokud Čína, Vietnam, celá Afrika, Indie, jedou uhlí, jdou totálně proti proudu Evropy,“ uvedl premiér.
Podle něj je nutné vyvíjet na tyto státy tlak, což se však neděje. „Ty státy, které vyrábějí a mají emise, tak tam se říká, snižte emise. Ale některé státy v pohodě nakupují výrobky z Číny, Česká republika taky. O tom je taky debata, je potřeba se podívat na to. Pokud nedonutíme státy, které nerespektují závazky, a zároveň spotřebováváme a nakupujeme jejich zboží, to je k debatě,“ řekl Babiš.
Český premiér se také pozastavil nad tím, že v Madridu nejsou zastoupeny všechny evropské státy na nejvyšších úrovních. „Evropa tady není, ani pan Macron, velký protagonista, ani paní Merkelová, není tu plno dalších premiérů,“ prohlásil.
Pařížská dohoda z roku 2015 má za cíl zamezit globálnímu oteplování a udržet nárůst průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2°C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Jednotlivé země se zavázaly omezit emise skleníkových plynů. Závazky se mají každých pět let aktualizovat. Během roku 2020 by se tedy měli signatáři Pařížské dohody, kterých je asi 200, domluvit.
Emise, které by se měly mezi lety 2020 a 2030 snižovat o 7,6 procenta ročně, nyní stále rostou. USA navíc od klimatické dohody odstupují. Prezident Donald Trump se nechal slyšet, že závazky vyplývající z Pařížské dohody poškozují americkou ekonomiku. Zároveň zkritizoval, že se dostatečně neřeší znečišťování CO2 v Číně či Indii.
Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna