„Pojďte panu Babišovi splnit jeho sen,“ vyzýval poslance Výboru pro životní prostředí aktivista Jan Rovenský, když jim před tím přečetl obsáhlou citaci premiéra v demisi.
„Sen“ páně Babiše spočívá podle citace, kterou šéf energetické kampaně Greenpeace Rovenský přečetl poslancům v tom, že se Česko inspiruje příkladem polského Krakova a zakáže úplně topit hnědým uhlím. „Pane Rovenský, to je vize, to není záležitost letoška, nebo příštího roku,“ odpověděl ovšem razantně aktivistovi David Pražák (ANO).
Čtěte také:
Hünerův poradce přihrál Babišovi miliardy
Kauza lithium byla jen předvolební cirkus
Popsaná výměna názorů velmi výstižně ilustruje, proč je tak těžké najít shodu mezi ekologickými aktivisty a kýmkoli dalším. Jako vize jsou slova představitele ANO samozřejmě veskrze pozitivní a takové vizi těžko někdo něco vytkne. Jenže uzákonit to, jak by rád aktivista Greenpeace, je něco jiného. Když jste poslancem, tak dokud nemáte, co byste lidem místo hnědého uhlí nabídli, nemůžete pro takový zákaz hlasovat.
Přesně tak se zachovali v Krakově, kde se na zavedení nařízení několik let chystali. A připravili také pětiletý kompenzační mechanismus, který bude obyvatelům města vyrovnávat zvýšené výdaje. Po pěti letech má navíc systém a zákaz projít revizí. Nic takového momentálně v Česku připravené není a je nereálně si myslet, že by třeba v průběhu jednoho roku mohlo připravené být. Hledáním realistického řešení se však profesionální aktivisté nezatěžují. A to, že by kvůli jejich nápadům měl někdo do kapsy ještě hlouběji než obvykle jim je „úplně ukradené“.
Naštěstí právě sociální citlivost možného zákazu topit nejlevnějším hnědým uhlím byla přitom jedním z faktorů, proč členové Výboru pro životní prostředí (VŽP) a Hospodářského výboru tento pozměňovací návrh poslankyně Dana Balcarové zamítli.
„Nemůžu souhlasit s tím, aby obce mohly zakázat topení v legálních kotlích legálním palivem,“ konstatovala Monika Oborná (ANO). Tím shrnula další zásadní argumentaci, kterou aktivisté odmítají brát v úvahu. Navíc stát sám vyzval lidi, aby do kotlů investovali. „V roce 2012 lidé dostali varování, že do roku 2022 musí mít odpovídající kotle. A v roce 2018 by se dozvěděli, že jim ty kotle budou k ničemu? To je dost kruté,“ připomněla poslancům další „aktivistický háček“ náměstkyně pro řízení sekce technické ochrany životního prostředí Berenika Peštová.
Ve výborech tentokrát zvítězil zdravý rozum. Uvidíme, kdo zvítězí při hlasování ve sněmovně. Aktivisté totiž se svou kampaní prošpikovanou umně zohýbanými, nebo nedořečenými fakty, určitě nepřestanou.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech