Doba čtení:1 m, 37 s
Bude muset Bakala vrátit miliardy, které si vytáhl z OKD? Foto: Profimedia

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Zdeňka Bakaly. Souvisela s žalobou o 24,5 miliardy korun, kterou loni u Krajského soudu v Ostravě podala těžební společnost OKD na firmu New World Resources NV (NWR) a Bakalu samotného.

Podnikatel uplatnil námitku, že české soudy nemají pravomoc o nárocích rozhodovat. Když krajský soud námitce nevyhověl, podal Bakala ústavní stížnost.

Čtěte také:
Policejní smyčky kolem Bakaly se utahují
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Ústavní soudci stížnost označili za nepřípustnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu. Bakala totiž ještě nevyčerpal všechny ostatní prostředky k obraně, což je podmínkou pro zahájení řízení u Ústavního soudu. Konkrétně jde o dovolání k Nejvyššímu soudu.

Stěžovatel tento mimořádný opravný prostředek také využil, přičemž řízení o něm nebylo doposud skončeno. Za této situace tak nejsou splněny podmínky přípustnosti ústavní stížnosti,“ stojí v usnesení. Bakala tak neuspěl ani s připojenými návrhy na odklad vykonatelnosti usnesení krajského soudu a na předložení předběžné otázky Soudnímu dvoru Evropské unie.

Z usnesení Ústavního soudu ani z informací, které loni přinesla média, přímo neplyne, na čem OKD spor o 24,5 miliardy korun založila. Podle usnesení žaloba vychází „z několika různých právních titulů“. Média v minulosti spekulovala, že jde o nadměrné dividendy.

Společnost OKD je od loňského května v úpadku. Jako jediný akcionář je v obchodním rejstříku zapsaná společnost NWR Holdings B.V. se sídlem v Amsterodamu.

Prostřednictvím NWR v minulosti ovládal OKD Bakala se svými společníky. Poté, co společnost OKD skončila v úpadku, propukla řada složitých právních sporů. Na Bakalu a jeho společníka Petera Kadase podal žalobu také insolvenční správce OKD Lee Louda. Žádal, aby vrátili OKD víc než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru