Bankrotující těžař chce platit méně odborům

Richmond_(VA)_from_Libby_Hill_Park_June_2012_(7433867610)_compressed

O požadavku těžařů rozhodne Konkurzní soud v Richmondu ve státě Virginia. Foto: wikipedia.org

Těžební společnost Alpha Natural Resources požádala konkurzní soud v Richmondu o umožnění změny kolektivní smlouvy se svou odborovou organizací. Společnost tvrdí, že musí snížit náklady, aby přežila pokračující pokles uhelného průmyslu.

Alfa Natural Resources žádá, aby mohla měnit závazky společnosti v oblasti příspěvků na zdravotní péči. Společnost vyhlásila bankrot v srpnu loňského roku kvůli rostoucí konkurenci nízké ceny zemního plynu, nadbytku na globálním uhelném trhu a zvyšujícímu se tlaku Obamovy administrativy.

Čtěte také:
Obama zasadil uhlí další ránu
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům

Firemní právníci říkají, že společnost vydala na příspěvcích na zdravotní péči pro členy svazu zaměstnanců v loňském roce 53 milionů dolarů. Advokáti také tvrdí, že firma vynaložila o 34 procent více na každého člena odborů než na každého zaměstnance mimo odborový svaz. Podle konkurzního správce je v odborech 11 procent zaměstnanců. Představuje také 2600 důchodců.

Alfa může podat, co chtějí, a soudce může nařídit, co chce, ale záleží na nás, budeme-li pracovat za těchto podmínek,“ řekl serveru billingsgazette.com mluvčí amerických hornických odborů Phil Smith, podle nějž odborový svaz projeví solidaritu se svými členy z Alpha Natural Resources.

Čelíme pokračujícímu úpadku firmy a jeho dopadům, kterými jsou požadavky na snížení mzdy, dávky, a zhoršení pracovních podmínek pro naše členy,“ řekl prezident hornických odborů Cecil Roberts.

Mohlo by vás zajímat:
Indie zpřístupní těžbu uhlí privátnímu sektoru
Indie letos investuje biliony do solárů
Čína neotevře do roku 2019 nové uhelné doly