Báňský úřad čelí žalobě kvůli vápencovému lomu

vapencovy-lom-amerika-wikipedia-org_compressed

Mluvčí státní báňské správy Bohuslav Machek je přesvědčený, že posudek EIA nebyl potřeba, jelikož se jednalo pouze o vymezení dobývacího prostoru, a ne o spuštění těžby. Ilustrační foto: wikipedia.org

Nejvyšší státní zastupitelství podalo žalobu na báňský úřad kvůli povolení na otevření vápencového lomu v okolí Bouzova na Olomoucku. Úřad podle žalobců při rozhodování o lomu chyboval.

Podali jsme žalobu proti rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru Hvozdečko,“ potvrdil serveru idnes.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Čtěte také:
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
VIDEO: Hračka pro velké kluky

Podstatou žaloby je námitka, že žádosti o stanovení dobývacího prostoru obvodní báňský úřad vyhověl, aniž žadatel předložil povinný podklad – stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí,“ upřesnil Malý s tím, že jej krajský úřad vydal až dodatečně. Ke smůle těžařů bylo toto stanovisko po takzvaném procesu EIA nesouhlasné.

Podnět k žalobě doputoval na Nejvyšší státní zastupitelství z Bouzovska od místních, kteří proti obnově opuštěného vápencového lomu na Holém vrchu nedaleko obcí Hvozdečko a Střemeníčko již dlouhodobě a aktivně vystupují. Založili spolek, zorganizovali mimo jiné petici, kterou na internetu doposud podepsalo bezmála 2 500 lidí.

Kdy bude nařízeno jednání, nám není známo. Rozhodnutí lze očekávat do dvou až tří let. Pokud krajský soud žalobě vyhoví, věc se vrací obvodnímu báňskému úřadu k novému rozhodnutí. Bez verdiktu o stanovení dobývacího prostoru nelze o těžbě vůbec uvažovat,“ uvádí Malý.

Státní báňská správa, pod níž spadá ostravský obvodní báňský úřad, má za to, že žádnou chybu neudělala a že postupovala podle zákona.

Za rozhodnutím o stanovení dobývacího prostoru Hvozdečko si stojíme,“ zdůraznil mluvčí státní báňské správy Bohuslav Machek. Je přesvědčený, že posudek o vlivu na životní prostředí EIA tady vůbec nebyl potřeba, jelikož se jednalo pouze o vymezení dobývacího prostoru, a ne přímo o spuštění samotné těžby.

EIA bude nezbytným podkladem až pro navazující správní řízení. A to bude ve věci povolení těžby. Takto jsme se vyjádřili i Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Naše stanovisko je v tomto případě neměnné. Navíc máme za to, že celá věc byla otevřena po lhůtě. Jsme tedy přesvědčeni, že rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru nabylo právní moci 2. července 2013,“ upřesnil Machek.

Dobývat vápenec na Holém vrchu chce firma Agir, součástí plánů je zpracování až 40 tisíc tun této horniny ročně. Vizi o obnově opuštěného lomu nedaleko obcí Hvozdečko a Střemeníčko představila poprvé v roce 2004. Již tehdy se proti tomu podepisovaly petice.

O čtyři roky později měli podnikatelé spuštění těžby na dosah, ale zarazilo ji ministerstvo životního prostředí, společnost musela přepracovat podklady. Kolem roku 2011 se o otevření lomu snažila znovu a ani nyní ze svých plánů neustupuje.

Že dokument o vymezení dobývacího prostoru stále platí, zmiňuje ředitel společnosti Agir Karel Novotný. „Nabyli jsme dobývací prostor a pro nás je stále platný. Jestliže tam běží nějaká žaloba na báňský úřad, přímo se nás netýká. V každém případě chceme pokračovat dál do doby, než bude jasné rozhodnutí,“ řekl Novotný.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků