Beneš: Vztahy s Babišem nejsou napjaté

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš má napilno. Firmou otřásá aféra prodeje bulharských aktiv, řeší se její rozdělení i role ve výstavbě nových jaderných bloků. V poslední době zaujal i několika setkáními s prezidentem Milošem Zemanem.

Beneš překvapila míra pozornosti, kterou transakce v Bulharsku vyvolala. „Každá taková transakce přináší stres, nečekané situace a vždy má trochu politický přesah. O to víc na Balkáně. Čekal jsem, že politická a mediální vlna kolem prodeje bude, ale ne že bude tak velká. Překvapila mě její intenzita, také chování některých neúspěšných uchazečů bylo za hranou obchodní etiky,“ uvedl Beneš v rozhovoru pro deník E15 s tím, že pro ČEZ je klíčové dotáhnout prodej tamních aktiv do konce.

Čtěte také:
Expert ČSSD: Poslanci energetice nerozumí
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Firmu Inercom si prý ČEZ před zahájením transakce prověřil. „My jsme si ho samozřejmě prověřovali. V rámci soutěže musel složit finanční garanci za platnost nabídky. Musel prokázat své konečné vlastníky, způsob financování, a kdo transakci financuje. To vše nám ukázali. Následně jsme si nechali od KPMG udělat posudek prodejního procesu, aby nás nikdo nemohl napadat, že jsme se nechovali transparentně. Zároveň jsme si nechali prověřit financování vítězným uchazečem,“ vysvětlil Beneš. Pokud by bulharská firma za aktiva nezaplatila, ČEZ podle Beneše okamžitě vstoupí do jednání s druhým v pořadí, který podal také velmi kvalitní nabídku.

Novináři možná až moc vymýšlejí konspirační teorie

Beneš se v poslední době hned dvakrát setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Je to prý zcela normální záležitost a rozhodně nejde o to, že by se Zemanem ladil strategii vůči premiérovi v demisi Andreji Babišovi. „Novináři možná až moc vymýšlejí konspirační teorie. Moje vztahy s premiérem nejsou vůbec napjaté. Jistě se nedá čekat, že se ve všem shodneme. I s prezidentem máme občas názorové rozpory. Ale věcně si to vždy vyříkáme,“ řekl Beneš.

Velkým tématem příštích měsíců bude připravované rozdělení ČEZ. Podle Beneše jde o příležitost, která výrazně zvýší hodnotu společnosti.

Podle našich analýz by to byly desítky miliard korun.Pokud bychom ČEZ transformovali do samostatných subjektů s určitými aktivy, investiční profil podcelků bude jiný. Samo o sobě to může v součtu zvýšit tržní kapitalizaci celku. Tato úvaha se s potřebou stavět novou jadernou elektrárnu nevylučuje.Tím, že nová energetika je výrazně jiná než ta tradiční, oslovuje i jiný typ investorů. Norský penzijní fond si nikdy nekoupí akcie firmy, která provozuje uhelné elektrárny. Přeskládat jednotlivá aktiva do různých podcelků a ty pak nabídnout různému typu investorů je samo o sobě příležitostí a důvodem,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ.

Ten rovněž naznačil, že ČEZ nejspíš prodá uhelnou elektrárnu Počerady společnosti Vršanská uhelná miliardáře Pavla Tykače. „Je nepravděpodobné, že bychom chtěli stavět novou uhelnou elektrárnu.Kdybychom se rozhodli nestavět elektrárnu, tak lokalitu prodáváme za předem stanovenou cenu Vršanské uhelné a skončí smlouva na uhlí. Z toho vychází polovina roku 2019, kdy by se mělo rozhodnout, zda prodáme vybydlenou elektrárnu v roce 2024. Protistrana může zkusit prodloužit její životnost, nebo postavit novou elektrárnu.Celý letošní rok se o tom bude muset jednat, aby se do roka udělalo rozhodnutí,“ uzavřel Beneš.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly