Doba čtení:1 m, 14 s
Podle deníku Blesk má plán ministra průmyslu Jozefa Síkely háček v ceně 33 miliard korun. Foto: X(twitter) Jozef Síkela

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) chce pořídit firmu NET4GAS s jejími plynovody. Ta je ale zadlužená a podle odborníků je to pro Česko vyhozených 33 miliard. Nákup navíc přichází v době, kdy stát šetří a škrty se dotýkají důchodců, škol či zdravotnictví, upozornil deník Blesk.

O koupi společnosti NET4GAS, která u nás provozuje téměř 4000 kilometrů plynovodů, se mluví už delší dobu. Spekuluje se, že by státní podnik ČEPS zaplatil za plynovody malou symbolickou částku. Jenže to má háček.

Pokrytci, kolaboranti a krvavé peníze

„I když firmu koupíme za nulu, tak fakticky daňový poplatník zaplatí 33 miliard korun, které firma dluží. Stát by tu společnost proto v žádném případě neměl kupovat,“ řekla Blesku ekonomka Lenka Zlámalová, podle níž je stát dnes schopný celou plynovou infrastrukturu plně regulovat regulací. Stejně je situace řešena na západě.

„Mají to tam soukromé firmy. Nákup by pro nás znamenal, že stát nám říká, že nezvládá regulaci, což je rezignace na jednu ze svých základních rolí,“ dodala Zlámalová.

Ministerstvo průmyslu případný nákupu společnosti nechce komentovat. Stejně se zachoval premiér Petr Fiala, který nedávno prohlásil, že se nebude před uzavřením jednání k ničemu vyjadřovat. „Vláda zvažuje přístup ke kritické infrastruktuře a hodnotí výhodnost jednotlivých možností, ať to je regulace, nebo přímo nákup, jako tomu bylo v případě plynových zásobníků,“ dodal Fiala.