Boj o les zásadně sníží výrobu elektřiny

Proti plánovanému vykácení lesa se zvedla silná vlna odporu ze strany ekologických aktivistů, kteří v lese dokonce bydleli. Foto: Twitter Oaktown

Společnost RWE oznámila, že kvůli nucenému omezení těžby hnědého uhlí v lomu Hambach bude v příštím roce produkce elektřiny v elektrárnách Neurath a Niederaussem nižší o 9 až 13 TWh.

Nejvyšší správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko vydal na začátku října předběžné opatření, jímž pozastavil plány energetického koncernu RWE na vymýcení Hambašského lesa, pod kterým leží zásoby hnědého uhlí. Zhruba sto hektarů lesního porostu zůstane pod ochranou do konečného rozhodnutí, uvedl soud. To by podle RWE mohlo padnout až na konci roku 2020.

Čtěte také:
U lesa demonstrovaly tisíce aktivistů
RWE bude chtít náhrady, pokud se odstaví uhelky

Soudní příkaz bude podle RWE v příštím roce znamenat snížení produkce uhlí o 10-15 milionů tun z původně plánovaných 40 milionů tun. RWE již koncem září uvedla, že zastavení těžby by pro společnost znamenalo ztrátu až 5 miliard eur.

Důl Hambach provozuje od roku 1978 německá firma RWE, těží v něm hnědé uhlí pro své elektrárny. Podle ekologů z původního pralesa zbylo za posledních 40 let pouze deset procent plochy. Ročně se v Hambachu podle hnutí vytěží zhruba 40 milionů tun uhlí, po rozšíření dolu by se RWE dostala k další 1,7 miliardy tun.

Proti plánovanému vykácení lesa se zvedla silná vlna odporu ze strany ekologických aktivistů. Začátkem října protestovalo u Hambašského lesa za zachování tohoto lesa a za konec využívání uhlí k výrobě elektřiny na 50 000 aktivistů.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu