Doba čtení:1 m, 48 s
Fiddlers_Ferry_power_station_-_geograph_org_uk_-_205758_compressed
Po Křetínského elektrárně Eggborough je Fiddlers Ferry dalším uhelným zdrojem, který bude zajišťovat britskou energetickou rezervu. Foto: wikipedia.org

Další britská uhelná elektrárna byla na poslední chvíli zachráněna před svým uzavřením. Provozovatel britské přenosové soustavy s ní uzavřel kontrakt na poskytování rezervního výkonu. Před měsícem podobnou smlouvu podepsal i EPH Daniela Křetínského na elektrárnu Eggborough.

Británie se snaží zajistit výkonovou rezervu na příští zimu, která by podle odborníků měla být z tohoto hlediska nejhorší v historii. Nutně k tomu potřebuje uhelné elektrárny, které mohou být v případě nutnosti rychle uvedeny do provozu a dodat potřebný výkon.

Čtěte také:
Britové připlatí záložním zdrojům energie
Staví Křetínský energetický pilíř Evropy?

Poptávka po elektřině klesá, ještě rychleji ovšem klesá instalovaný výkon. Následující zima bude (z pohledu dostatku výkonu) nejtěsnější, jakou jsme kdy viděli,“ uvedl Michael Grubb, profesor energetiky na University College London.

Doslova ze pět minut dvanáct tak byla Fiddlers Ferry, jedna z největších uhelných elektráren ve Velké Británii, zachráněna před svým uzavřením. Provozovatel elektrárny, společnost SSE ve středu oznámila, že svou elektrárnu nacházející se v Cheshire neuzavře. Může za to nový roční kontrakt a navýšení podpory od National Grid v rámci tzv. kapacitního mechanismu. Jeden z kotlů bude zakonzervován, zbylé tři zůstanou v provozu minimálně do 31. března 2017, napsal server oenergetice.cz.

Společně s další elektrárnou Eggborough v Yorkshire, která bude namísto uzavření zakonzervována, tak díky kontraktům s vládou a provozovatelem přenosové soustavy byly dvě z největších britských uhelných elektráren zachráněny před uzavřením.

Minulý týden došlo k uzavření elektrárny Longannet, poslední uhelné elektrárny ve Skotsku, a Ferrybridge ve West Yorkshire, což znamená úbytek 3,4 GW instalovaného výkonu, okolo čtyř procent z celkového instalovaného výkonu Velké Británie. Podle dat společnosti Sandbag klesla v Británii meziročně výroba z uhelných elektráren v první čtvrtině roku o 53 procent.

Environmentální aktivisté nad tímto faktem jásají, odborníci ale varují, že nejsou podniknuty dostatečné kroky k nahrazení uhelných elektráren. Aby se předešlo možným blackoutům, musí být vytvořena výkonová rezerva, kterou zajistí právě uhelné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa