Doba čtení:1 m, 58 s
Extrémně slabá gravitace a skalnatý terén tmalých nebeských těles nejsou pro rovery na kolečkách příznivé. Foto: pixabay

Čínští vědci sestrojili robota inspirovaného kočkou, který je navržen tak, aby přizpůsobil svůj postoj a přistál i v prostředí s nízkou gravitací, což by mohlo přinést revoluci v průzkumu asteroidů. Výzkumníci z Harbinského technologického institutu v severovýchodní Číně vyvinuli speciální řídicí systém pro čtyřnohého robota inspirovaný schopností koček se při pádu otočit a úspěšně přistát na tlapkách.

Podle studie, která byla minulý měsíc zveřejněna v časopise Journal of Astronautical Sciences, je robot schopen koordinovaně pohybovat svýma čtyřma nohama a dokáže ve vzduchu upravit svou polohu tak, aby se držel přistání, napsal The Independent.

Vědci ověřovali, zda by robot a jeho nově vyvinutý řídicí systém mohl potenciálně manévrovat v nebeských prostředích s nízkou gravitací, jako jsou asteroidy. V takovém vesmírném prostředí může podle vědců i malá nerovnováha a nepatrná nekoordinace mezi nohama takového robota způsobit jeho pád a havárii.

„V prostředí s nízkou gravitací těchto malých nebeských těles podstupují roboti při každém skoku delší dobu volného pádu. Je nezbytné využít tento čas ke korekci případných výškových odchylek způsobených seskokem, zajistit bezpečné přistání nebo upravit úhel odklonu pro změnu budoucí trajektorie,“ uvedli vědci.

Google chce napájet datová centra jadernými mikroreaktory

V roce 2018 se Japonsko zapsalo do historie přistáním dvou skokanských vozítek o velikosti sklenice od sušenek na skalnatém asteroidu Ryugu, který je od Země vzdálen asi 280 milionů km. Roboti s krátkou životností využili podmínek nízké gravitace na Ryugu k tomu, aby jeden den skákali po povrchu asteroidu a přenášeli na Zemi snímky. Od úspěchu této mise vědci a vesmírné agentury konstruují nové typy robotů pro průzkum asteroidů a měsíců.

Extrémně slabá gravitace a skalnatý terén těchto malých nebeských těles nejsou pro rovery na kolečkách příznivé. Vědci proto staví skákající roboty, kteří mají zkoumat asteroidy a hledat cenné minerály, jako je platina a další vzácné kovy.

„Předpokládá se, že obsahují cenné nerostné suroviny, které by mohly být v budoucnu pro lidstvo užitečné. Průzkum těchto těles by nám také mohl poskytnout informace o vzniku našeho vesmíru,“ napsali vědci.

V nejnovější studii vědci několik hodin trénovali robota inspirovaného kočkou ve virtuální simulaci.

„Je nezbytné využít tento čas ke korekci případných výškových odchylek způsobených seskokem, zajistit bezpečné přistání nebo upravit úhel odklonu pro změnu budoucí trajektorie,“ uvedli.