Budějovická teplárna jede v mrazech naplno

Distribuční síť Teplárny České Budějovice měří 167 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 47 kilometrů teplovodů. Foto: teplarna-cb.cz

Arktické mrazy, které v Českých Budějovicích dosáhly v posledních dnech až k hodnotě minus 16 stupňů Celsia, zvýšily produkci Teplárny České Budějovice na 290 tun páry za hodinu.

Množství tepelné energie vyrobené ve dvou uhelných kotlích se tak už přiblížilo maximu 300 tun. Uvedl to mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych. Běžná zimní produkce teplárny, když je venku kolem nuly, je 200 tun páry za hodinu.

Čtěte také:
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou
Odklon od uhlí zdraží elektřinu

Firma má v rezervě ještě záložní zdroj Nové Vráto a plynové kotle, takže ani případný další pokles mrazů tepelnou pohodu domácností neohrozí,” řekl Zuntych. Teplárna dodává teplo a teplou vodu do víc než 28 300 bytů ve městě.

Běžná zimní produkce teplárny, jsou-li venkovní teploty kolem nuly, je okolo 200 tun páry za hodinu v pracovních dnech a 150 až 170 tun o víkendech. Silné ochlazení zvedá podle mluvčího výrobu úměrně tomu, jak roste zájem o teplo a teplou vodu a jak promrzají zdi budov.

Energetici upozorňují na to, že ve velkých mrazech není dobré mít dlouhodobě otevřená sklepní okna, vchodové dveře či okna v bytech. Hrozí, že radiátory a rozvody topení i teplé vody vychladnou a zamrznou. Pomůže nastavit termostatické hlavice do polohy 1 nebo proti zamrznutí (sněhová vločka). „Pak radiátor zvolna topí a nezamrzne, i kdyby okno nebylo zcela zavřené,” řekl Zuntych.

Teplárna České Budějovice rozšíří letos a příští rok síť horkovodů o dalších šest kilometrů na 30 kilometrů. Investuje do toho 300 milionů Kč. Sníží tím náklady na palivo i emise. Teplárna zaměstnává 240 lidí. Její distribuční síť měří 167 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 47 kilometrů teplovodů. V roce 2016 prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme