Bývalý důl obsadili filmaři

Dul_Zofie_Orlova_ wikipedie_Antonín_Dvořák _compressed

V bývalém dolu Žofie se nyní natáčí film Ostravak. Foto: wikipedie.org Antonín Dvořák

Bývalý důl Žofie v Orlové u Ostravy obsadili filmaři. Natáčí tam nový film, jehož generálním partnerem je televize Nova.

Půjde o ryzí komedii s ostravským nádechem. Film se bude jmenovat Ostravak a předlohou mu je blogerský, ale i knižní bestseller Deník Ostravaka, jehož autorem je úspěšný a rázovitý Ostravak Ostravsky, který už roky zůstává v anonymitě.

Čtěte také:
Hvězdnou herečku pohnojili kvůli frakování
VIDEO: Přichází nový Transformer! Bagger 288

Hlavního hrdinu filmu, který bude pojednávat o obyčejně neobyčejných životech několika místních patriotů, bude hrát oblíbený herec Igor Chmela. První klapka filmu padla před čtyřmi dny a natáčet se bude především na Ostravsku. Do kin by film měl přijít letos v říjnu.

Důl Žofie je bývalý černouhelný hlubinný důl, který se nachází v Porubě (část Orlové). Důl je také znám pod názvem Fučík 5, který nesl po svém začlenění do dolu Julius Fučík.

Těžba uhlí na dole Žofie byla zahájena v roce 1871 těžířstvem bratří Gutmannů Kamenouhelné doly Orlová-Lazy. Po druhé světové válce byl důl znárodněn a stal se součástí národního podniku Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly (pozdější OKD). V roce 1963 došlo k začlenění Žofie pod důl Československý pionýr (původní doly Evžen a Václav). K dalšímu slučování došlo v roce 1970, kdy byl Československý pionýr začleněn pod Důl Julius Fučík a Žofie se stala závodem č. 5 tohoto dolu, krátce označovaná jako Fučík 5.

Po ukončení těžby v roce 1995 byl areál dolu předán státnímu podniku DIAMO, odštěpný závod Odra. Na bývalém dole byla vybudována čerpací stanice důlní vody (tzv. vodní jáma), která od 29. 5. 1999 chrání činné doly v okolí před přítokem důlní vody z uzavřených uhelných dolů revíru.

V listopadu 2005 získalo areál dolu do svého vlastnictví město Orlová (vyjma vodní jámy, která zůstává ve správě podniku DIAMO), které zde plánuje vybudování průmyslové zóny.

Mohlo by vás  zajímat:
Největší hydraulický bagr na světě
Šedesátníci s lopatou pořád pracují
Není ranger jako ranger