Doba čtení:1 m, 43 s
Gilliamova nadace již horníkům rozdala téměř 200 milionů dolarů. Foto: pixabay.com

Více než milion dolarů (přes 23 milionů korun) věnovala nadace bývalého uhelného magnáta Richarda Gilliama horníkům, kteří ztratili práci poté, co těžební firma Blackjewel LLC požádala o bankrot.

Blackjewel LLC požádala o bankrot 1. července a tisíce horníků v Kentucky, Virginii a Západní Virginii se ocitly bez práce a od té doby nebyly zaplaceny. Firma dluží svým 1700 horníkům asi 5 milionů dolarů. Pro msn.com to uvedl to právník Joe Childers, jehož firma zastupuje horníky ve sporu se zaměstnavatelem.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Pomůže uhlí medicíně?

Nyní se nezaměstnaným horníkům dostalo finanční pomoci od bývalého uhlobarona. Více než 500 horníků obdrželo po 2 tisících dolarech pro potřeby jejich rodin.

Horníci pomoc obdrželi téhož dne, kdy byl zahájen soudní proces u federálního konkurzního soudu v Západní Virginii, při kterém má soudce schválit prodej těžebních aktiv Blackjewellu, které byly prodány v aukci na začátku srpna. Z utržených peněz by měly být vyplaceny dlužné mzdy, protože ze zákona mají nároky zaměstnanců přednost před jinými nezajištěnými věřiteli.

Richard Gilliam vyrostl v oblasti těžby uhlí a vybudoval zde své podnikání. „Když slyšel o finanční krizi, byl velmi zarmoucen a chtěl okamžitě horníkům pomoci. Opravdu si váží těch zaměstnanců a všeho, co pro něj udělali. Považuje je obrovskou součástí svého osobního úspěchu. Jeho naděje je, že to podnítí a povzbudí ostatní úspěšné podnikatele, aby pomohli lidem, kteří je učinili úspěšnými, řekla CNN dcera bývalého uhlobarona Julia Gilliam Sterling, která pracuje pro rodinnou nadaci.

Tu založil Richard Gilliam společně se svou dnes již zesnulou manželkou v roce 2010 poté, co prodal svou uhelnou společnost Cumberland Resources Corporation za 960 milionů dolarů. Do nadace vložil 100 milionů dolarů. Dalších 80 milionů dolarů směřovalo přímo k bývalým zaměstnancům firmy. Asi 500 zaměstnanců obdrželo 4 300 dolarů za každý rok, který pro Gilliamovu firmu odpracovali.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj