Černá pumpa už jede opět naplno

Policisté o víkendu zatkli 120 aktivistů, trestně stíhaní ale nebudou. Foto: ende-gelände.org

Elektrárna Schwarze Pumpe v Lužici na východě Německa již obnovila plný provoz poté, co do ní o víkendu blokovali dodávky uhlí ekologičtí aktivisté. Informovala o tom společnost Vattenfall, která elektrárnu provozuje a od níž ji převezme český Energetický a průmyslový holding (EPH).

Státní zastupitelství v Chotěbuzi zároveň oznámilo, že kvůli demonstracím u elektrárny a v povrchovém dolu Welzow-Jih nezahájí proti aktivistům trestní stíhání.

Aktivisté o víkendu zablokovali koleje vedoucí do areálu elektrárny a tím přerušili její zásobování. Vattenfall musel snížit výkon zařízení na 20 procent, po ukončení demonstrace se vrátil k plnému provozu. Rozsah hospodářských ztrát společnost nezveřejnila.

Čtěte také:
Prodej Vattenfallu ohrožen
Aktivisté obsadili německý důl, který koupil EPH

Demonstranti v sobotu pronikli také do areálu elektrárny, policie jich 120 zadržela, ale v neděli byli všichni propuštěni. Část demonstrantů rovněž pronikla do hnědouhelného dolu Welzow-Jih, kde obsadili velkorypadlo. Důl v době demonstrace zastavil provoz, policie tam ale proti protestujícím nezasáhla.

Čtyřdenních demonstrací se podle organizátorů účastnilo asi 3500 lidí. Akce měla podle aktivistů upozornit na neudržitelnost uhelné energetiky a měla přispět k tomu, aby se Německo od využívání hnědého uhlí odvrátilo.

Německá vláda už dříve rozhodla o odstavení jaderných elektráren do roku 2022, význam uhlí v energetice by se měl také postupně snižovat. Nahradit je mají obnovitelné zdroje, které se loni podílely z 30 procent na celkové výrobě elektřiny v zemi. V roce 2035 by měly pokrývat 60 procent německé spotřeby, do roku 2050 by to mělo být 80 procent.

Konsorcium tvořené holdingem EPH a jeho finančním partnerem, společností PPF Investments, se v dubnu dohodlo, že koupí německé aktivity Vattenfallu, které zahrnují doly Welzow-Jih, Jänschwalde, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Dokončení transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí