Doba čtení:1 m, 23 s
Z listopadového oznámení Energetického regulačního úřadu vyplývá, že Češi letos za elektřinu a plyn zpravidla ušetří. Foto: iUHLI

V Česku loni mírně ubylo změn dodavatele elektřiny a plynu. Jejich celkový počet klesl o 2,7 procenta na 647 406. Výrazněji, meziročně o 6,1 procenta, ubylo změn u plynu, kterých bylo v loňském roce 201 325. U elektřiny přešlo k novému prodejci 446 081 odběratelů, proti roku 2019 o procento méně. Vyplývá to z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE).

Spotřebitelé přemýšlejí o změně dodavatele hlavně tehdy, když se zdražuje. To bylo typické v roce 2018 a tehdy také počet změn dodavatele dosáhnul rekordu. V roce 2020 se spíše zlevňovalo, především ve druhém pololetí. Svou roli hraje také fakt, že neustále stoupá počet smluv uzavřených na dobu určitou. Tito spotřebitelé jsou pak ve změně dodavatele omezeni,“ řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Čtěte také:
Rakušan: Uhlí nejde jednoduše nahradit pomocí OZE
Jan Horáček: Energiewende v ČR opravdu nechci

Výraznou změnu na trhu neočekává ani v letošním roce. „Cena pořád hraje v rozhodování hlavní roli. A protože v nejbližším období prvního pololetí 2021 zdražování konečných cen elektřiny a plynu nečekám, tak aktivita spotřebitelů bude stagnovat případně mírně klesat,“ dodal Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Z listopadového oznámení Energetického regulačního úřadu vyplývá, že Češi letos za elektřinu a plyn zpravidla ušetří. Výše případné úspory podle odborníků záleží na konkrétní smlouvě, distribučním území a také k čemu danou komoditu lidé využívají a jak jsou ve vyhledávání nabídek aktivní. Za elektřinu si naopak připlatí firmy a podniky, důvodem je předpokládaný nárůst podpory pro takzvané zelené zdroje.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa