Češi spotřebovali více elektřiny, její výroba klesla

chvaletice_no22

Nejvíce elektřiny u nás se stále vyrábí v uhelných elektrárnách. Foto: Severní energetická

Češi v loňském roce spotřebovali meziročně o 1,8 procenta více elektřiny, výroba zejména kvůli neplánovaným odstávkám jaderných elektráren naopak o 2,5 procenta klesla. Nejvíc elektřiny vyrobily uhelné elektrárny.

Vyplývá z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podle nich činila v roce 2015 tuzemská spotřeba elektřiny 58,16 terawatthodin (TWh). Hrubá výroba elektřiny, do které se započítává i elektřina spotřebovaná při výrobě, dosáhla pouze 83,89 TWh, což je nejnižší hodnota od roku 2009.

Čísla ERÚ ale nejsou velkým překvapením, již dříve jsme totiž měli k dispozici čísla největší české energetické společnosti ČEZ, která oznámila meziroční pokles výroby elektřiny v roce 2015 o tři procenta zejména z příčin spojených s odstávkou většiny bloků Jaderné elektrárny Dukovany,” řekl ČTK energetický analytik Petr Hlinomaz.

Čtěte také:
Hnědé uhlí není jen zdrojem tepla a elektřiny
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků. Důvodem byla kontrola několika tisíc svarů, která musela být opětovně provedena. Při prověrce dokumentace byly totiž nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Dukovany tak loni dodaly do sítě nejméně proudu za posledních 17 let.

Růst spotřeby byl podle Hlinomaze naopak způsoben především chladnější a méně suchou zimou v roce 2015 proti roku 2014 a růstem tuzemského HDP. Podle dat Českého statistického úřadu rostla loni česká ekonomika o 4,3 procenta. „Naopak menší vliv by se asi dal připisovat poklesu cen elektřiny. Ten byl sice opět velmi výrazný na velkoobchodním trhu, ale ceny elektřiny pro konečné zákazníky velký pokles nezaznamenaly,” dodal.

Nejvíc elektřiny vyrobily uhelné elektrárny
Na výrobě elektřiny se loni tradičně nejvíce podílely uhelné elektrárny, k hrubé produkci elektřiny přispěly 44,82 TWh, což je o 0,9 procenta více než v roce 2014. Proti předloňsku mírně vzrostla i výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, a to z 2,12 TWh v roce 2014 na 2,26 TWh v loňském roce. Naopak jaderné elektrárny Temelín a Dukovany dodaly podle ERÚ do sítě 26,84 TWh elektřiny, o 11,5 procenta meziročně méně. Klesl i čistý vývoz elektřiny, a to z 16,3 TWh na 12,5 TWh.

V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny v Česku růst. V optimalizovaném scénáři Státní energetické koncepce počítá ministerstvo průmyslu pro rok 2020 s čistou spotřebou ve výši 62,08 TWh, pro rok 2040 dokonce s 74,07 TWh. Hrubá výroba se má pohybovat kolem 90 TWh za rok. Změnit se ale má struktura produkce. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce má od druhé poloviny dvacátých let 21. století pocházet nejvíce elektřiny namísto z uhlí z jaderných zdrojů.

Problém tkví ale v tom, že vzrůst role jádra je podmíněn výstavbou čtyř nových bloků v Temelíně a Dukovanech. Zatím však není vůbec jasné, kdo investici v řádech stovek miliard korun zaplatí. Nedořešený zůstává také problém ukládání vyhořelého jaderného paliva. Kvůli zmíněným nejasnostem odmítla na podzim loňského roku vláda odepsat uhlí z lomu ČSA. Mohlo by se totiž ukázat, že bude za několik let v české energetice potřeba.

Mohlo by vás zajímat:
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
VIDEO: Výbuch srazil giganta na kolena