Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina

Rypadlo KK1300 měří 53 metrů a váží téměř 5000 tun, uhlí těží od června 2011 v severočeském lomu Bílina. V Česku patří mezi největší rypadla a s délkou bezmála 200 metrů by zabralo skoro dvě fotbalová hřiště. Velkorypadlo KK1300 vytvoří tandem se zakladačem ZPDH 6300.1-CZ.

Stroj za téměř dvě miliardy korun stavěli technici pět let. Začínalo se nejprve nosnou konstrukcí. Díly do sebe zasouvaly tři jeřáby o nosnosti 80 tun. Jednotlivé součástky obřích rozměrů přepravovaly na montážní místo velké tahače.

Rypadlo KK1300 si Severočeská uhelná vyrobila vlastními silami přes svou dceřinou společnost Prodeco, která byla dříve součástí Vítkovických železáren. Na rypadle je zainteresováno mnoho dalších firem, které Prodeco zastřešila. Například společnost Noen, která rypadlo navrhla a nakreslila.

Hlavními dodavateli strojních dílů a ocelových konstrukcí byly společnosti Vítkovice Gearworks, Vítkovice MKV a J.P.B. Kovovýroba. Montáž celého stroje, která trvala 19 měsíců, provedla společnost Noen ve spolupráci s Hutními montážemi. Hydraulika pochází od firmy Liebezeit hydraulik, centrální mazání je dílem divize Beka firmy Baier + Köppel. Zahraniční dodávky se týkají převážně elektrovýbavy.

Jak rýpadlo pracuje:

Rypadlo roztočí svoje koleso a korečky začnou těžit horninu. Ta se poté sype na gumotextilní kolesový dopravní pás, který ji přemístí do střední části stroje, kde se větší kusy horniny rozruší dvourotorovým drtičem. Další dopravníkové pásy pak vytěženou horninu přesunou do poslední části s výsypkou. Odtud materiál putuje pomocí důlní pásové dopravy na skládku.

Těžební kolos vznikl v Česku téměř po 25 letech. V lomu Bílina by měl těžit hnědé uhlí ještě zhruba 40 let.