Česku hrozí arbitráž kvůli OKD

Konsorcium, jehož byla Alcentra součástí, prý podalo 1. března nabídku na odkup veškerého provozního majetku OKD za kupní cenu dosahující minimálně 540 milionů korun. Ilustrační foto: morgueFile.com

Česká republika bude možná čelit arbitráži kvůli prodeji OKD. Vyhrožuje s ní americká firma Alcentra, která údajně nabídla za firmu přes půl miliardy korun.

Americká firma Alcentra ze skupiny BNY Mellon napsala podle serveru euro.cz premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), že byla připravena zaplatit za těžební společnost OKD nejméně 500 milionů korun.

Čtěte také:
Stát podá nabídku na OKD
Opozice drtí vládu kvůli OKD

Firmě vadí, že má OKD získat státní podnik Prisko jen za 80 milionů korun. Zváží kvůli tomu arbitráž. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl ČTK, že firma proces hledání investora nebude komentovat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že o nabídce nemá informace.

Euro uvedlo, že konsorcium, jehož byla Alcentra součástí, podalo 1. března nabídku na odkup veškerého provozního majetku OKD za kupní cenu dosahující minimálně 540 milionů korun. Navržená kupní cena byla podle firmy výrazně vyšší, než jakou mohlo OKD očekávat.

Pokud by snad výsledkem výběrového řízení měla být skutečnost, že OKD bude prodáno státnímu subjektu, který se výběrového řízení vůbec neúčastní, a to za horších podmínek, než nabízí náš klient, pak náš klient nebude mít jinou možnost než zvážit další prostředky obrany svých oprávněných zájmů, a to i prostřednictvím mezinárodní arbitráže,” napsal podle portálu zástupce Alcentry v dopise premiérovi.

Premiér Sobotka v reakci uvedl, že nevidí důvod dopis komentovat. Firma by se měla podle něj obracet na insolvenčního správce, věřitelský výbor či management OKD. „Vláda není v pozici někoho, kdo by prodával OKD. To je součástí insolvenčního řízení, to vláda ovlivňovat nemůže,” řekl. Kabinet může jen přijít s nabídkou, jejíž relevanci ale bude také posuzovat insolvenční výbor, správce a soudce, dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let