ČEZ chce od Němců uhelnou záruku

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Polostátní energetický gigant ČEZ, který je jedním ze zájemců o německá hnědouhelná aktiva, jež prodává švédský Vattenfall, bude chtít od německé vlády záruky, že se hnědouhelné elektrárny budou provozovat alespoň do roku 2035.

Musí být spolehlivý a transparentní plán pro provoz uhelných elektráren, jasná perspektiva do roku 2035, lépe do roku 2040, aby se investice vyplatila. Jsem přesvědčen, že si toho jsou němečtí politici vědomi,“ uvedl v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Čtěte také:
Staví Křetínský energetický pilíř Evropy?
Lidovci chtějí více hlídat ČEZ

Uhelné elektrárny by mohly sloužit například jako rezerva pro zabezpečení dodávek při problémech nestabilních obnovitelných zdrojů. Provozovatelé uhelných elektráren by v takovém případě dostávali zaplaceno za to, že budou zdroje udržovat v pohotovosti, aby mohly být rychle nasazeny v případě nutnosti. Podobný kontrakt nejspíš podepíše EPH Daniela Křetínského v Británii, kde bude tímto způsobem ještě nejméně rok provozována jeho elektrárna v Eggborough, která již měla být uzavřena.

Beneš chápe, že Německo chce posilovat význam obnovitelných zdrojů v energetickém mixu, ale role uhlí je podle něj stále nezbytná. „Jsme přesvědčeni, že uhelné elektrárny budou ještě nějakou dobu v Německu využívány jako překlenovací technologie,“ řekl Beneš, který se odmítl vyjádřit k ceně transakce.

Podle německých médií je ČEZ v tendru na nákup německých aktiv Vattenfallu favoritem. Podle všeho o ně ale bude muset svést tvrdou bitvu s EPH Daniela Křetínského, který se tendru účastní společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Překvapivým černým koněm soutěže může být i Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem miliardáře Pavla Tykače.

Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde. Kromě českých zájemců se tendru účastní rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnost Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
O uhlí se často lže
Cena Vattenfallu bude mizivá