ČEZ dokončil obnovu uhelných elektráren

Poslední uhelnou elektrárnou v regionu bude podle současných předpokladů v roce 2050 nový blok v Ledvicích na Teplicku Foto: ČEZ

Poslední uhelnou elektrárnou v regionu bude podle současných předpokladů v roce 2050 nový blok v Ledvicích na Teplicku. Foto: ČEZ

Obnova elektráren ČEZ v Ústeckém kraji skončila, nákladné investice prodlouží jejich životnost o další čtvrt století.

Poslední uhelnou elektrárnou v regionu bude podle současných předpokladů v roce 2050 nový blok v Ledvicích na Teplicku, kde elektrárna funguje už 50 let. ČEZ nyní chystá v areálu Tušimic stavbu datového centra a terminálu popílku a stavbu velkokapacitních skleníků.

Modernizace nejen prodlouží životnost elektráren, ale podle vlastníka se také promítne v oblasti životního prostředí a na úspoře paliv.

Čtěte také:
Ministerstvo vybralo místa pro jaderný odpad
O elektrárny na severu Čech je zájem

Prvním dokončeným projektem byla obnova elektrárny Tušimice II na Chomutovsku. Výměna technologie stála 26 miliard korun a má prodloužit životnost elektrárny k roku 2040, kdy se předpokládá i vyčerpání přilehlého hnědouhelného dolu. Investice přinesla roční úsporu uhlí zhruba 14 procent. „Zároveň se podařilo snížit emise oxidů dusíku o 70 procent, emise oxidu siřičitého o 79 procent a emise tuhých znečišťujících látek o 87 procent,“ uvedl Otakar Tuček, ředitel elektráren v Tušimicích a Prunéřově.

V Prunéřově u Kadaně je podle Tučka úspora uhlí 15 procent, emise oxidu dusíku se sníží o 70 procent, emise oxidu siřičitého o 80 procent a emise tuhých znečišťujících látek o 88 procent. Všechny tři obnovené výrobní bloky jsou již nyní v provozu, ale ještě ne v tom běžném. „V současné době hovoříme o fázi zkušebního provozu,“ uvedl. Projekt obnovy bloků stál ČEZ přes 30 miliard korun.

Elektrárny Prunéřov byly podle údajů ekologického sdružení Arnika od roku 2005 do roku 2015 největším producentem skleníkových plynů v České republice. V Ústeckém kraji vypustily 80 milionů tun těchto látek.

Nový blok je v elektrárně v Ledvicích na Teplicku. Investice za 30 miliard korun začal vyrábět elektřinu a dodávat jí do sítě před rokem a podle současných plánů tak bude činit až do roku 2050. Uhlí do Ledvic míří ze sousedního dolu Bílina, který patří Severočeským dolům. Plně je ovládá právě ČEZ. Vláda loni prolomila limity na Bílině, kde se tak může těžit zhruba do roku 2055.

ČEZ nyní připravuje rozvoj v oblasti Tušimic a Prunéřova. „Na místě bývalé elektrárny Tušimice I, z níž zbyla po její likvidaci pouze administrativní budova, vyroste nové datové centrum pro celou Skupinu ČEZ,“ uvedl Tuček. Dělníci už připravili kanál pro přívod vody, elektřiny, tepla a podobně. V příštím roce se začne podle Tučka stavět budova.

V areálu tušimické elektrárny vzniká také terminál popílku, kde začaly zemní práce. Nakládací středisko bude podle ředitele zajišťovat export popílku, který je využíván ve stavebnictví, do Německa. „V tomto směru máme i plány s prostorem za chladicími věžemi v Elektrárně Prunéřov 2. Tam by měl vyrůst nový závod na výrobu sádrokartonového materiálu. O pronájem pozemku a výstavbu mají zájem hned tři firmy,“ doplnil Tuček.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech