ČEZ se stal obětí norského pokrytectví

komentare_iuhli_800x600Norsko poslalo do světa další porci hezky zabalené, ale nevábně vonící kaše, jejíž základní ingrediencí je pokrytectví. Tentokrát to odnesl i tuzemský energetický gigant.

Norsko slavnostně oznámilo, že vyřadilo z portfolia státního investičního fondu akcie české elektrárenské společnosti ČEZ a dalších devíti světových firem, které těží nebo využívají uhlí. Severská země tím pokračuje ve svém proti uhelném tažení. Iniciativa, která se tváří ekologicky až spasitelsky, je ve skutečnosti jedno obrovské chucpe. A to navíc na druhou.

Čtěte také:
Norská (eko)logika
Norsko vyřadilo ze svého fondu ČEZ

Norský investiční fond totiž spravuje peníze pocházející z těžby a využití ropy a zemního plynu. To znamená peníze, které jsou vykoupeny poškozováním životního prostředí hned několikrát. Poprvé při samotné těžbě. Norsko například vesele rozšiřuje těžbu i do ekologicky velmi ohrožených oblastí v blízkosti Lofotských ostrovů, které jsou domovem jedné z největších populací tresky obecné. Podruhé při zpracování ropy. Státní úřad statistiky SSB uvedl, že norský ropný průmysl vytvářel 27 procent veškerých emisí uhlíku v Norsku a v roce 2013 se roční emise z produkce ropy a plynu oproti roku 1990 zvýšila o 91 procent. A pak je tu samozřejmě využití ropy. Tedy kromě jiného miliony automobilů se spalovacími motory, které vypouštějí do ovzduší obrovské množství emisí CO2 i dalších škodlivin.

Výše zmíněné problémy Norům evidentně vůbec nevadí, hlavně když se korunky sypou (1 norská koruna = cca 3 koruny české). Navíc se ale vůbec nestydí, přesně ve stylu přísloví „zloděj křičí, chyťte zloděje“, pranýřovat uhlí. Na vysvětlení se dá použít parafráze jiného přísloví. Peníze Norům evidentně nesmrdí.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou