Doba čtení:3 m, 22 s
Křišťálový komín získala také společnost ČEZ Teplárenská. Foto: ČEZ

Vyhlášení výsledků 17. ročníku Projektů roku proběhlo 24. dubna během slavnostního večera Dnů teplárenství a energetiky v Tereziánském dvoře v Hradci Králové. Teplárenské sdružení ČR ocenilo společnosti, které v roce 2018 realizovaly projekty v oblasti dálkového vytápění a chlazení, jež přispívají k rozvoji a modernizaci účinných, ekonomických a k životnímu prostředí šetrných systémů zásobování teplem. V kategorii „Rozvoj soustav zásobování teplem“ získala křišťálový komín ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ.  

Také letos putoval po severočeském křišťálovém hatricku z let 2013 až 2015 pátý komín ČEZ Teplárenské na sever Čech. Společnost jej získala za projekt s názvem „Teplo pro Thermalium Lázní Teplice“. V praxi to znamená, že od loňského prosince dodává tepelnou energii do nově vybudovaného Thermalia v Lázeňském domě Beethoven, což vedlo k navýšení celkové dodávky tepla pro Lázně Teplice o 6 000 GJ ročně. Do rozvoje soustavy zásobování teplem ve městě bylo započítáno i dalších 1 500 GJ pro zimní stadion a také ubytovnu v jeho areálu.

Čtěte také:
Inercom bulharská aktiva ČEZ nezíská
Dětmarovice dají 600 milionů za absorbér

Po čtyřleté přestávce je to pro nás opět veliký úspěch. A důkaz, že centrální zásobování teplem má pro velké odběratele svůj smysl. Že nemusí být zatracováno, ale naopak může být rozvíjeno tak, abychom my jako dodavatel zajistili našim odběratelům teplo bez starostí a s plným komfortem, který k tomu v rámci různých doplňkových služeb nabízíme. Samozřejmě můj veliký dík patří všem, co se nějakým způsobem na projektu připojení v Teplicích podíleli. Bez nich bychom pátý křišťálový komín neměli,“ říká Jan Nechvátal, generální ředitel ČEZ Teplárenské.

Ceny vítězným Projektům roku ve všech pěti soutěžních kategoriích předal předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela: „Mám radost, že soutěž o projekty roku byla opět kvalitně obsazená a bylo z čeho vybírat. Ukazuje to, že teplárenství jako obor jde stále dopředu. Pokračujeme i v oceňování zajímavých nápadů, jak zlepšit péči o zákazníky. Jsou to právě oni, kdo rozhodují o tom, jestli se bude dálkové vytápění rozvíjet.“

V dosavadních 17. ročnících byly na Projekt roku nominovány celkem 173 projekty a ocenění Projekt roku získalo 60 z nich. Počinů roku bylo zatím uděleno dvanáct.  Cenu uděluje Teplárenské sdružení České republiky již od roku 2002. Vůbec prvním projektem Skupiny ČEZ, který byl oceněn v rámci Projektu roku, měl název „Náhrada lokálních topenišť teplofikací obce Horní Maršov“ a probíhal v režii východočeské Elektrárny Poříčí již v roce 2003.

Za celou dobu pořádání soutěže realizovalo nominované projekty na 60 teplárenských společností a firem ve spolupráci se 14 obcemi a 1 vysokou školou v 88 městech a obcích ČR. Skupina ČEZ se v užších nominacích ucházela o křišťálový komín celkem 16 projekty, nejdříve sporadicky a po vzniku ČEZ Teplárenské již každoročně. Převážně v kategorii „Rozvoj soustav zásobování teplem“, ale také například i v kategorii „Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší“. Vůbec první křišťálový komín získala již v roce 2010 za severomoravský projekt „Vyvedení tepla z Elektrárny Dětmarovice a nová soustava zásobování teplem v Bohumíně“. Ten zároveň patřil i mezi oceněné projekty desetiletí 2001 – 2010, kdy skončil na 2. místě v hlasování novinářů, na 2. místě v hlasování veřejnosti a na 3. místě v hlasování odborníků.

Právě ze severní Moravy jsme letos měli ve stejné kategorii ještě jedno želízko v ohni, a to projekt s názvem Teplo pro skleníky na pěstování zeleniny v Dolní Lutyni.  ČEZ Teplárenská začala na podzim 2018 novým horkovodem z Elektrárny Dětmarovice poprvé dodávat tepelnou energii na vytápění skleníků. Odběratel si tepelnou energii přeměňuje na teplo, kterým vytápí v Dolní Lutyni skleníky pro pěstování zeleniny, a na teplou vodu. Bohužel křišťálový komín se uděluje jen jeden za první místo. Nicméně dodávky tepla v Dolní Lutyni se budou postupně zvyšovat. Do roku 2027 se totiž počítá s několikanásobným rozšířením dnešní plochy skleníků. Může se tedy někdy v budoucnu stát, že přihlásíme podobný projekt znovu,“ uzavírá Jan Nechvátal, generální ředitel ČEZ Teplárenské.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu