Chevron začal pohřbívat CO2 pod zem

Projekt Gorgon, který zahrnuje deset plynových elektráren, je největším producentem emisí CO2 v Austrálii. Foto: Chevron

Společnost Chevron Corp. oznámila, že zahájila jeden z největších světových projektů na zachytávání a ukládání uhlíku pod zem. Projekt Gorgon LNG je založen na vstřikování CO2 do hluboké nádrže pod jedním z ostrovů u západní Austrálie.

Projekt Gorgon, který zahrnuje deset plynových elektráren, je největším producentem emisí CO2 v Austrálii. Země je největším světovým producentem emisí uhlíku na obyvatele. Vyprodukovala ho v loňském roce 538,2 milionu tun, což je o 0,7 procenta více než v roce 2017. Podle ministerstva životního prostředí a energetiky byl klíčovým faktorem růst vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedl server Reuters.com.

Čtěte také:
Austrálie odmítá odejít od uhlí
Austrálie s uhlím počítá

Uvedení technologie ukládání CO2 pod zem do provozu bylo zpožděno o více než dva roky poté, co společnost Chevron objevila problémy s ventily a potrubními zařízeními. Nyní však již byl projekt zahájen.

Jsme potěšeni, že jsme dosáhli zahájení provozu systému bezpečného vstřikování oxidu uhličitého u jednoho z největších projektů na snižování skleníkových plynů na světě,“ uvedl generální ředitel Chevron Australia Al Williams.

Zařízení, které bude v průběhu několika měsíců postupně zvyšovat výkon, sníží emise projektu Gorgon o 40 procent. Až bude plně v provozu, bude pohřbeno mezi 3,4 milionu a 4 miliony tun oxidu uhličitého ročně, uvedla společnost Chevron.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech