Doba čtení:1 m, 9 s
V současnosti jsou Chvaletice třetím největším výrobcem elektřiny v České republice s desetiprocentním podílem na českém trhu. Foto: Sev.en Energy

Chvaletická elektrárna slaví letos 40 let a při této příležitosti zve veřejnost na speciální den otevřených dveří, který se uskuteční tuto sobotu od 9 do 16 hodin.

Na účastníky čeká kromě komentované prohlídky elektrárny také bohatý doprovodný program. Koncertovat bude skupina Kašpárek v rohlíku. Návštěvníci se mohou těšit také na sportovní zónu s pardubickými hokejisty, výstavu či fotokoutek.

Čtěte také:
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí
Chvaletice vyrobily rekordní množství elektřiny

Na místě bude mít svůj stánek i technický kroužek Energie jinak pro mladé vědátory. Vstup je vhodný pro děti od 6 let.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW. V současnosti jsou Chvaletice třetím největším výrobcem elektřiny v České republice s desetiprocentním podílem na českém trhu výroby elektrické energie. Elektrárna má 325 zaměstnanců. Její čtyři bloky loni vyprodukovaly 4,7 TWh elektrické energie. Elektrárna vyrábí také teplo pro obce Chvaletice a Trnávka. Provozovatele elektrárny je společnost Severní energetická (Sev.en), která ji koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte