Chytrý systém hlídá techniku

Ředitel Czech Coal Power Roman Bauer ukazuje, jak systém DIS dokáže zobrazit pohyb vozidel přímo v mapě. Foto: Czech Coal

Dopravně informační systém (DIS) využívají ve společnosti Czech Coal Power několik let. Jak se tento chytrý pomocník neustále vyvíjí, nabízí i další speciální funkce, které firmě pomáhají efektivně nakládat s automobilovou technikou i pomocnou mechanizací.

Novinkou jsou takzvané reporty, které DIS nově umožňuje. Denně vygeneruje tabulku s počty řidičů, kteří jsou daný den k dispozici. A protože je systém propojen i s harmonogramem směn, víme, kdo z našich zaměstnanců má například dovolenou. Pro nás i pro úseky je to velmi praktická věc, protože dokážeme operativně reagovat na potřeby těžebních společností a využívat řidiče i mezi těžebními lokalitami,“ vysvětlil Roman Bauer, ředitel společnosti Czech Coal Power.

Čtěte také:
Novinka ochrání dopravní pásy
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Úplnou novinkou je záznam o tom, zda některý ze strojů nestojí na jednom místě například déle než čtvrt hodiny s nastartovaným motorem. „Smyslem není šikanovat řidiče, ale snažíme se hlídat spotřebu pohonných hmot a také co nejefektivnější využití jednotlivých strojů,“ dodal ředitel. Dopravně informační systém začali v Czech Coal Power využívat v roce 2012. Jeho prostřednictvím si těžební společnosti objednávají kromě rozvozové služby veškerou techniku včetně řidičů, které budou ten den potřebovat.

Tento chytrý systém dispečerovi umožňuje sledovat nejen využití techniky, ale také její pohyb přímo v mapě těžebních lokalit. Stejnou možnost mají i další zaměstnanci s oprávněním pro vstup do systému, například vedoucí úseků. DIS dokáže i pohlídat a upozornit, kdyžse blíží čas prohlídky a údržby jednotlivých strojů.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme