Doba čtení:1 m, 43 s

Evropa může přestat „blbnout“ s emisemi! Dovoz uhlí do Indie totiž poroste až do roku 2021, kdy se stabilizuje. Čtete správně, stabilizuje! Nikoli začne prudce klesat! To znamená, že veškeré unijní snažení, místy už spíš šílení, se snižováním emisí přijde úplně vniveč. Druhá nejlidnatější země na světě se totiž na žádnou dekarbonizaci nechystá.

Informace jen potvrzuje dřívější prognózy o tom, že celosvětová spotřeba uhlí bude – navzdory EU – dále stoupat. V Indii samozřejmě také. Význam Indie ve spotřebě uhlí (a tím pádem také v produkci emisí) je dobře vidět na grafu, který publikoval server iDNES. Při pohledu na graf je jasně vidět, jak ve spotřebě uhlí indický subkontinent dohání či už dohnal spotřebu USA+EU a jak ji rychle překoná.

Čtěte také:
Uhelní giganti: 3. Indie
Indie umožní těžit uhlí i soukromníkům

V praxi to tedy znamená, že to co se v EU za šílené peníze na emisích ušetří, to se v Indii bez mrknutí oka vypustí z komínů a ještě se k tomu pěkně přidá. Již nyní je země třetím největším producentem CO2 na světě (za Čínou a USA), což ukazuje graf například na blogu brněnského ČHMÚ.

Takže EU opravdu může přestat blbnout s emisními limity, které se chystají zlikvidovat automobilky, a lidem i firmám zdražují energie natolik, že se lidé propadají do energetické chudoby a firmy ztrácejí konkurenceschopnost. O to spíš, že podle údajů webu Global Coal Plant Tracker z roku 2017 mělo 62 zemí světa v plánu postavit 1600 uhelných elektráren. Což bude nárůst světové uhelné kapacity o 43 procent.

Emisní šílenství, které se v EU rozpoutalo, tak ztrácí jakékoli opodstatnění. Klima neovlivní a Evropě uškodí. To samozřejmě neznamená, že bychom měli rezignovat na čistotu našeho životního prostředí. Ale zároveň nemá cenu si myslet, že když se bude víc a víc omezovat půl miliardy lidí v EU, zmůže to něco proti tomu, že se nebudou omezovat pomalu tři miliardy lidí v Indii a Číně. A pokud to někdo bude stále tvrdit, tak bude bohužel lhát.

Mohlo by vás zajímat:
Unikátní laser umí vyrovnat terén
Moderní technologie ovládají dozery
Černouhelný prach je moderní palivo