Doba čtení:3 m, 20 s

Co ve skutečnosti znamená „stav klimatické nouze“, který vyhlásila již řada evropských měst, a nedávno také Praha 7? V Duelu na serveru Seznam zprávy o tom diskutovali starosta městské části Jan Čižinský (Praha sobě) a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

„Já si myslím, že je to důležitý signál,“ komentoval vyhlášení „stavu klimatické nouze“ Prahou 7 její starosta Jan Čižinský, který by chtěl k témuž kroku inspirovat další městské části. „Je to apel na lidi, aby preferovali hromadnou dopravu, aby nehromadili odpad, je to apel i na nás politiky. Je to symbol, že to všichni mají brát vážně,“ řekl starosta Prahy 7. Jako hlavní opatření zmínil například výsadbu stromů i na parkovacích místech, snižování energetické náročnosti o jedno procento či nákup elektromobilů radnicí.

Čtěte také:
Za změnu energetického mixu si Češi připlatí
Novým šéfem ČEPS je Durčák

„Je to pro řadu politiků příležitost, jak se zviditelnit. To, o čem se mluví, že se bude dělat, když někde vyhlásí stav klimatické nouze, jsou věci, které by slušný politik měl chtít úplně normálně,“ kontroval místostarosta Prahy 9 Portlík. „Ve skutečnosti jsou důležité ty konkrétní kroky, jak člověk chrání přírodu. Pan primátor (Hřib) slíbil vysazení milionu stromů, ale již neřekl, že se v Praze téměř milion stromů vysadí každé volební období,“ uvedl příklad prázdné proklamace politik ODS.

Prohlášení obou politiků potvrzuje skutečnost, že stav klimatické nouze nemá žádnou definici, ani žádný konkrétní obsah. Ten, kdo ho vyhlásí, si teprve hledá aktivity, kterými jej bude naplňovat. Že to přitom na lokální úrovni prakticky nemá efekt, si uvědomuje i Čižinský, který se dlouhodobě profiluje jako člověk, kterému na klimatu záleží.

„Výsledky to přinese, až se připojí celý stát a bude směřovat svoji energetiku tak, aby co nejméně poškozovala životní prostředí,“ naznačuje cíl. Nechává přitom stranou skutečnost, že ani když by takový stav vyhlásilo celé Česko, nebude to mít na globální klima žádný dopad. Jednoduše proto, že Česko je na to příliš malé. Různá tvrzení aktivistů o fatálním příspěvku ČR ke světovému množství emisí jsou totiž spíše hrátkami s čísly či obratnou manipulací, než reálnými údaji. Klíč ke globálnímu snížení emisí leží v Asii, a také v USA a Rusku.

„I Evropská unie říká, že vliv člověka na klima je velmi pravděpodobný, ne že je jistý. Jenže už se z toho stalo v podstatě náboženství, včetně toho, že dívka, která ve Švédsku nechtěla jít skandovat s demonstranty (za klima, podle Grety Thunbergové) a chtěla studovat, se stala obětí šikany,“ upozornil Portlík. Vyhlášení Stavu klimatické nouze je tak ve skutečnosti spíš jen marketingovou značkou, než konkrétním závazkem.

Jde však o součást kampaně, která začíná přitvrzovat. Názoroví odpůrci jsou označováni termíny jako „klimatický popírač“. Podobnost obratu, který si zavedl například britský levicový list Guardian, s termínem „popírač holokaustu“ je možná jen nechtěná náhoda, možná promyšlený záměr. V každém případě zní dostatečně podobně, aby se řada lidí lekla možnosti, že tuhle nálepku dostanou.

V reálném světě je přitom možné se čím dál častěji setkat s názory kvalifikovaných vědců, které popírají základní kámen nynější víry v to, že hlavním nepřítelem je člověkem uvolňovaný skleníkový CO2. Kvůli němu se přitom klimatické nouze vyhlašují především. Jestli tihle lidé mají pravdu, je současné úsilí ekologisticky zaměřených aktivistů i poslanců – především v Evropském parlamentu – zaměřeno úplně špatným směrem. Vědci přitom obvykle nepopírají lidský podíl na probíhajících procesech, jen jej spatřují jinde. A mělo by se přesunout – s veškerou vervou – třeba na návrat původních funkcí krajiny. Jenže klimatická nouze zní podstatně úderněji, než přednáška o zadržení vody v krajině.

Marketingové vyhlašování klimatických nouzí tak možná slouží i jako prostředek k zapuzení „odpadlických“ a „kacířských“ názorů.  Že se hraje o hodně je zřejmé i z porovnání množství prostředků na podporu obnovitelných zdrojů (OZE), které by neměly zvyšovat množství CO2 a množství prostředků na podporu zadržení vody v krajině. Na OZE jdou každý rok desítky miliard (například zde a zde). Na zadržení vody budou tento rok miliardy pouze dvě (zde).

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě