Doba čtení:1 m, 16 s
Foto: pixabay.com

Stát má vrátit firmám ČEZ a Energotrans část darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Jde o 3,8 miliardy korun. Rozhodlo o tom Odvolací finanční ředitelství, napsaly Finanční noviny.

Podle dřívějšího vyjádření evropského soudu Česku hrozí, že bude muset z daně na bezplatné emisní povolenky celkem vracet zhruba 7,5 miliardy korun. Kromě ČEZ se o vrácení daně v minulosti hlásil například dodavatel energií pro mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto Ško-Energo, Unipetrol, Dalkia nebo teplárenský Alpiq.

Dvaatřicetiprocentní zdanění emisních povolenek zavedla pro roky 2011 a 2012 vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Získané peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie. Zmírnil se tak růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti. Stát na dani z emisních povolenek v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun a o rok později 2,7 miliardy.

Čtěte také: Reforma trhu s povolenkami má zelenou

Podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie nebyla daň z let 2011 a 2012 v souladu s právem EU, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek. Podle směrnic Evropské unie ale mělo být 90 procent povolenek na emise skleníkových plynů firmám přidělováno bezplatně.

Emisní povolenky zavedla EU v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší a firmy musí povolenky nakupovat na trhu. České podniky ale mají výjimku, když dostávají část povolenek bezplatně výměnou za investice do ekologičtějších provozů.

Mohlo by vás zajímat:
Firmy šetří s povolenkami, čekají zdražení