Doba čtení:3 m, 37 s
Nové rypadlo přináší řadu vylepšení. Foto: Develon

Společnost Develon, dříve Doosan Construction Equipment, uvedla na trh nové pásové rypadlo DX140LC-7K o hmotnosti 14,6 tuny, které nahrazuje úspěšný model společnosti DX140LC-7. Přestože výkon a pracovní rozsah jsou stejné jako u předchozího modelu, nový stroj přináší mnoho vylepšení, která zvyšují bezpečnost, pohodlí obsluhy a snazší údržbu.

Mezi hlavní vylepšení DX140LC-7K patří lepší přístup za účelem údržby, bezpečnější přístup k horní nástavbě, lepší výhled dozadu a na pravou stranu, nový řídicí panel s designem tabletu s rychlejší odezvou.

Zdokonalení možností údržby zahrnuje lepší přístup k nádrži DEF a hadici pro doplňování paliva. Kromě toho má obsluha mnohem snazší přístup do motorového prostoru díky novým protiskluzovým schůdkům a zábradlí umístěnému za kabinou. Protiskluzové schůdky jsou chráněny a zajištěny novými dvířky na boční straně rypadla.

Model DX140LC-7K má také nový design plochého krytu motoru, díky kterému se snížila maximální výška součástí krytu na zadní straně stroje z 1285,5 mm a 1320 mm na jednotných 1070 mm přes celou zadní část stroje. Obsluha má nyní mnohem lepší výhled, a to jak dozadu, tak na pravou stranu stroje.

Báňské vlečky opět vozí turisty

Vylepšení motorového prostoru

Uvnitř motorového prostoru byly provedeny změny, které usnadnily použití nového nižšího krytu motoru, včetně přemístění PTO (vývodového hřídele) pro rotační čerpadlo z hlavního čerpadla na samotný motor. Byla tak zároveň umožněna optimalizace velikosti systému následného zpracování a snížení jeho výšky.

K zajištění lepšího průtoku došlo ke odstranění zádržných ventilů na hlavním ventilu. Tyto zádržné ventily na hlavním ventilu nejsou v regionu EU třeba, protože jsou standardně osazeny na výložníku a ramenu. Snižují se tak tlakové ztráty a vytváří méně tepla v systému. Vzduchový předfiltr byl také přesunut za účelem zlepšení výkonu a omezení hluku.

Změny v kabině

Uvnitř kabiny najdete nový monitor na řídicím panelu s nejmodernějším designem tabletu.  Dřívější hydraulický obousměrný pedál byl nahrazen elektronickým obousměrným pedálem s novým elektrickým pedálem PE3C, který je ve standardní výbavě spolu se zjednodušeným hydraulickým systémem.

Technicky vyspělá kabina modelu DX140LC-7K nadále vyniká prostorností a ergonomií, čímž posouvá pohodlí obsluhy a snadnost ovládání na novou úroveň. Kromě nového monitoru má obsluha k dispozici vysoce kvalitní sedadlo a více funkcí ve standardní výbavě než jiné stroje na trhu, což zajišťuje vynikající ovladatelnost a vysokou přesnost při veškerých aplikacích.

Mezi další klíčové funkce v kabině a jejím okolí patří zvuk DAB (Systém volání handsfree a Bluetooth), bezklíčové startování (DEVELON Smart Key) a dálkové uzamykání/odemykání dveří, plně nastavitelné vzduchově odpružené sedadlo s vyhříváním (s volitelnou funkcí chlazení), systém paralelních stěračů a nové provedení pedálů, vylepšené proudění vzduchu pro odmrazování a klimatizaci, 9 x LED pracovní světla jako standard / 2 další LED světla v rámci volitelné výbavy a AVM – sledování s výhledem do všech stran pomocí 360° kamer (volitelně).

Nové rypadlo využívá inteligentní hydraulický systém, který ve srovnání s předchozími modely rypadel přináší zlepšení přibližně o 30 % při práci s příslušenstvím. Tento systém využívá inteligentní logiku hydrauliky pro optimální rozdělení hydraulického průtoku, když rameno i příslušenství pracují současně, s novým prioritním ventilem a dodatečným hydraulickým vedením udržujícím nepřetržitý hydraulický průtok k přídavnému zařízení, i když je rameno právě používáno.

Westinghouse představil průlomový modulární reaktor

Inteligentní řízení výkonu SPC3

Stroj je poháněn 4válcovým dieselovým motorem D34 splňujícím požadavky Stage V a poskytujícím výkon 86 kW (115 k) při 2000 ot./min. Působivý výkon motoru v kombinaci s hydraulickým hlavním ventilem a inteligentním řízením výkonu SPC3 zajišťuje vyšší úsporu paliva. K dispozici jsou čtyři režimy výkonu a obsluha může nastavit režim výkonu (P+, P, S nebo E) v jednosměrném i obousměrném pracovním režimu.

Režim naklápěcího rotátoru

Na ovládacím panelu u nového rypadla najdete režim Naklápěcí rotátor, který lze zvolit pro zajištění optimalizovaného hydraulického průtoku, a pomoci tak maximalizovat přesnost práce naklápěcího rotátoru odstraněním zpětného tlaku. Tento režim naklápěcího rotátoru představuje speciální režim obousměrného průtoku, je ale řízen systémem EPOS jako režim jednosměrného průtoku, s přímým návratem do nádrže v každém směru, aby se zabránilo zpětnému tlaku a zvýšil se průtok a ovladatelnost.

Systém správy telematiky Develon

Na modelu DX140LC-7K je standardně z výroby nainstalován nejmodernější systém správy telematiky Develon Fleet Management pro vzdálený monitoring strojového parku. Tento systém nabízí webové řešení, které je velmi užitečné pro sledování výkonu, zabezpečení strojů a podporu preventivní údržby.