Díky grantu získá Kadaň dominantu

Observatoř bude sloužit zároveň jako rozhledna. Foto: Sev.en Energy

Díky Internímu grantu těžební společnosti Sev.en Energy je o krok blíž vznik astronomické observatoře v Kadani.

Celý nápad vzešel ze společného zájmu o astronomii, který sdílíme s kolegou Pavlem Pintrem ze Žatce. Společně jsme se podíleli na pořádání akcí s touto tématikou a ideálním místem se stala Kadaň, kde je těmto aktivitám velmi vstřícná radnice, ale také jsme tu zaznamenali velký zájem veřejnosti. Na astronomická pozorování se zde schází i 150 návštěvníků,“ vysvětlil Libor Šindelář, vedoucí oddělení technické podpory společnosti Infotea.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Pomůže uhlí medicíně?

Zhruba před pěti lety přitom na kadaňské radnici přišli s nápadem, že by město mohlo mít vlastní observatoř. Na astronomech už bylo jen najít ideální místo a pokusit se projektu dát konkrétnější obrysy. „Díky internímu grantu jsme z větší části mohli zaplatit projektovou dokumentaci. Observatoř, která by měla vzniknout na vrcholu Prostředního vrchu v Kadani, by neměla být jen hvězdárnou, ale měla by se stát také další dominantou města a sloužit i jako rozhledna,“ doplnil Šindelář.

Vznikem projektu se daly události do pohybu a podařilo se získat další dotační příspěvky na vybavení observatoře. Astronomové přesvědčili vedení Kadaně o serióznosti celého projektu a ta se stalo investorem výstavby observatoře. Pokud všechno půjde bez problémů, mohlo by se začít stavět na jaře příštího roku. Zaměstnanci společností Sev. en Energy mají šanci ještě jednou letos požádat o příspěvek z interního grantu. Podrobná pravidla a formulář najdete na intranetu. O udělení podpory se rozhodne v závěru letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj