Do Německa proudí miliony tun uhlí z Kolumbie

Cerrejón foto wikipedia_compressed

V loňském roce bylo z Kolumbie vyvezeno 9,9 milionů tun uhlí. Foto: wikipedia.org

V Německu bude v dohledné době ukončena těžba uhlí. Tamní uhelné elektrárny však budou fungovat dál, a to díky uhlí z dovozu. Miliony tun uhlí se do Německa dovážejí například z Kolumbie.

V loňském roce bylo z Kolumbie vyvezeno 9,9 milionů tun uhlí. Export přitom stále stoupá. Odběrateli kolumbijského uhlí jsou společnosti jako E.on, RWE, Vattenfall, EnBW či Steag.

Čtěte také:
Přechod na OZE vyjde Němce pekelně draho
Dominantním německým zdrojem je stále uhlí

Uhlí pochází z největšího dolu v Latinské Americe, který se jmenue Cerrejón. Nachází se v jihovýchodní části Kolumbie, v oblasti La Guajira. Rozloha obřího dolu je 69 tisíc hektarů. Je rozdělen na tři části, severní, centrální a jižní. Vlastníky dolu jsou společnosti BHP Billiton, Anglo American a Xstrata.

Foto: wikipedia.org Inf-Lite Teacher

Přístav Puerto Bolívar umožňuje obsluhu nákladním lodím až do kapacity 180 000 tun. Foto: wikipedia.org Inf-Lite Teacher

Produkce dolu neustále roste. V roce 2015 zde bylo vytěženo 33,4 milionu tun uhlí. Vlastníci počítají s dalším rozšiřováním dolu a zvyšováním objemu těžby. V blízkosti dolu se nachází řeka Arroyo Bruno, která je hlavní dopravní tepnou lokality a umožňuje přepravu uhlí do přístavu Puerto Bolívar a z něj dále do Evropy. V současnosti kolumbijské uhlí využívají především německé a holandské elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem