Do stavby plynových elektráren se nikdo nehrne

Paroplynová elektrárna u nás vyrostla jediná, v Počeradech ji postavil ČEZ. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Odpůrci jádra a uhlí tvrdí, že mohou být vedle obnovitelných zdrojů nahrazeny také plynovými elektrárnami. Ty mají pokrýt výrobu ve chvílích, kdy dost nefouká nebo nesvítí. Jenže výrobci elektřiny se do výstavby plynových zdrojů nehrnou.

Ještě před deseti lety existovaly plány na výstavbu hned několika zdrojů po celé zemi. Například RWE (dnes innogy) chtěla stavět u středočeského Mochova, PRE několik menších zdrojů v hlavním městě jako zálohu pro případ blackoutu. Všechny tyto projekty jsou však nyní u ledu. Kvůli odporu místních obyvatel i kvůli změnám na energetickém trhu. Paroplynová elektrárna vyrostla jediná, v Počeradech ji postavil ČEZ, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Hora: Provozovat uhelku není terno
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Polostátní energetický gigant zpracoval analýzu, kde by mohly nové paroplynové bloky po technické stránce vzniknout. Jde o čtyři lokality – Prunéřov, Tušimice, Mělník a Počerady. Ale výstavba není zdaleka na pořadu dne.

„Jsou to jen možnosti. Aktuálně nic nepřipravujeme, protože i přes zlepšené podmínky na trhu to ekonomicky není zcela příznivé,“ upozornil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Výstavba nové paroplynové elektrárny není ekonomicky návratná. Pokud po Evropě vznikají, tak pouze na základě podpůrných schémat, například kapacitních trhů,“ dodal.

Energetický expert a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr říká, že plyn se hodí jako překlenovací zdroj, než přijdou na trh malé jaderné reaktory. Velký jaderný zdroj, který nyní stát chystá, podle něj nemá smysl. Plynovou elektrárnu lze podle Šnobra postavit velmi rychle, za tři roky, lze ji případně i jednoduše demontovat. Ve srovnání s jaderným blokem je prý výstavba takového zdroje zhruba patnáctkrát levnější. Při současných cenách je však jeho provoz na hranici rentability.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo