Doba čtení:1 m, 32 s
Poradenské centrum bude provozovat Okresní hospodářská komora v Karviné a Havířově.

V prostorách Okresní hospodářské komory (OHK) v Karviné začne fungovat nové poradenské centrum. Bude pomáhat firmám, které jsou dodavatelsky navázány na OKD, a existenčně je ohrožuje konec těžby černého uhlí. Hrozí, že o práci v těchto firmách přijde až 4200 lidí.

Jde o jednu z prvních aktivit odborné skupiny s pracovním názvem Task Force OKD, která bude firmám pomáhat vyrovnat se s útlumem dolů. Skupina kvůli tomu oslovila 260 dodavatelů společnosti OKD, která minulý týden ukončila provoz v dolech Darkov a ČSA.

Čtěte také:
Co už nemá využití, prodává OKD nejen do šrotu
Seismická aktivita v revíru OKD

Výzkum, který nikdo jiný nedělal, protože všichni se zaměřují hlavně na OKD, potvrdil naše odhady. Když nic neuděláme, s koncem OKD může přijít o práci až 4200 lidí. Upozorňuji, že nemluvím o zaměstnancích této těžební společnosti, o které se postará stát. Řešíme teď ty, kteří pracují ve firmách na OKD navázaných,“ uvedl hejtmanův náměstek Jakub Unucka (ODS).

Podle něj předpokládá 45 procent nynějších dodavatelů OKD, že v souvislosti s útlumem OKD významně omezí nebo ukončí své aktivity. „Tyto firmy plánují propustit zhruba třetinu svých lidí – dohromady přes 4000 zaměstnanců,“ uvedl Unucka. Firmy by podle něj nejvíce přivítaly pomoc při hledání nových obchodních a podnikatelských příležitostí, ocenily by třeba zapojení do investičních projektů financovaných z veřejných prostředků nebo pomoc zaměstnancům při hledání nové práce.

Všem znovu napíšeme a v dotazníku je vyzveme k individuální spolupráci. Potřebujeme zmapovat individuální potřeby firem. Prostě se jich zeptáme, co chtějí, potřebují, a nabídneme pomoc na míru. Ušetříme tak všem čas a pomoc bude adresná a věřím, že i účinná,“ uvedl ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti Martin Navrátil.

Nově otevřené poradenské centrum spolufinancuje kraj. Provozovat ho bude OHK v kancelářích v Karviné a Havířově.