Doba čtení:53 s
Novela horního zákona zatím v Poslanecké sněmovně prošla prvním čtením, následně se jí zabývalo několik výborů v čele s Hospodářským výborem. Foto: wikipedia.org Ervin Pospíšil

Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), je jedním z bodů programu 58. schůze Poslanecké sněmovny, která začala včera. Pravděpodobně se ale k jeho projednávání ve druhém čtení poslankyně a poslanci nedostanou.

Přednost totiž nejspíš dostanou jiné zákony, které reagují na aktuální situaci a druhou vlnu pandemie koronaviru. Horní zákon je v navrženém programu 23. bodem, je ale pravděpodobné, že některé body budou předsunuty.

Novela horního zákona zatím ve sněmovně prošla prvním čtením, následně se jí zabývalo několik výborů v čele s Hospodářským výborem.

Ten schválil dva pozměňovací návrhy. Poslanci souhlasili s návrhem poslance Petra Dolínka(ČSSD) na posunutí termínu pro převod prostředků těžařů na vázané účty na rok 2030 a návrhem poslance Ivana Adamce (ODS) na změnu mechanismu, podle kterého se budou vypočítávat úhrady za vydobytý nerost.