Dostavba Dukovan: Esa v rukávu drží Rusové

Za Rosatom dost možná ztratí vlídné slovo i prezident Miloš Zeman. Foto: wikipedia.com Petr Brož.

Do konce září má Ministerstvo průmyslu a obchodu premiéru Babišovi předložit analýzu všech možných variant výstavby jaderných bloků, aby vláda mohla do konce roku rozhodnout. Bude je stavět ruský Rosatom?

„Počítám s tím, že budu vypisovat výběrové řízení. Ještě minulá vláda přijala rozhodnutí, že do konce roku se musí rozhodnout o modelu a na jeho základě se vypíše výběrové řízení,“ prohlásila ministryně průmyslu Marta Nováková v nedávném rozhovoru pro Ekonom.

Čtěte také:
Francie do roku 2025 uzavře 17 reaktorů
Šnobr: Investice do jádra je bláznovství

Do výběrového řízení se jistě přihlásí několik firem. Stát jich už před časem oslovil šest: ruský Rosatom, americký Westinghouse, čínskou skupinu CGN, jihokorejskou KHNP, francouzsko-japonské konsorcium Atmea a francouzskou firmu Areva.

Ale podle současné pozice těchto společností na trhu dodavatelů jaderných komplexů je čím dál jasnějším favoritem Rosatom. Jeho jaderné elektrárny nyní zjevně kralují po celém světě a ve východní Evropě speciálně.

Podle dat Světové jaderné asociace má Rusko rozestavěno či naplánováno v různých zemích 39 nových reaktorů.V závěsu je Čína už jen s 15 projekty. A dále paběrkuje Jižní Korea se šesti, Francie s deseti a Spojené státy se dvěma reaktory.

Ruský nástup v jádru nedávno popsal i časopis Economist titulkem „Rusko je lídrem v exportu jaderné energie“. Důvodem je, že design ruských reaktorů je levný a rizikový byznys podporuje výrazně stát. Proti tomu někdejší premianti jsou na tom špatně. Francouzská Areva (nyní Orano) začala v minulé dekádě stavět jen dva reaktory – ve Finsku a Číně. Oba dva jsou zpožděné a drahé.Jihokorejci z KEPCO čelí domácí nevraživosti vůči jádru a americký Westinghouse se probírá z bankrotu.Jedinými reálnými konkurenty Rusů jsou Číňané, ale spíše mimo Evropu. Na kontinentu se účastní jen výstavby kontroverzní britské elektrárny Hinkley Point.

Prezident Miloš Zeman má spolu se svým energetickým poradcem Martinem Nejedlým na Rosatom přímé kontakty a současná vláda se geopolitických rizik nebojí. „Tady se nebudeme bavit o geopolitickém riziku, ale o tom, kteří dodavatelé jsou vůbec schopni jaderné bloky postavit,“ řekla ministryně Nováková Ekonomu. „Abychom se nebavili jenom o Rosatomu. Téměř nikomu z konkurentů se nedaří dokončit projekty – a Rusům jenom doma, kde jsou jiné podmínky. Ale máme tady ještě třeba Korejce a Číňany,“ uvedla také.

Současný establishment tedy směřuje spíše k praktickým zárukám, zda dodavatel včas vše doručí a nepřekročí rozpočet. V tom bude mít ruský lídr trhu výhodu, hned za ním budou Číňané. Obě dvě země jsou přitom pro Česko geopoliticky problematické.

Kombinace mezinárodních úspěchů Rosatomu, úpadku jeho konkurentů, proruského prezidenta na Hradě a vlády, která nevidí geopolitická rizika, však zatím nasvědčuje tomu, žetřetímu a čtvrtému bloku Dukovan jsou nejblíže Rusové.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna