Dramatický vývoj v OKD

Důl Darkov. Foto: OKD

V současné době je těžební gigant s tisíci zaměstnanci v insolvenci a horečně shání finanční prostředky na výplaty. Foto: OKD

Během posledního roku se situace v černouhelné firmě OKD notně zdramatizovala. Přinášíme přehled nejzásadnějších událostí, které se během uplynulých měsíců staly a vedly až k úpadku firmy.

Duben 2015 – Podnikatel Zdeněk Bakala, jehož působení v OKD je dlouhodobě terčem kritiky, na valné hromadě opustil představenstvo společnosti New World Resources (NWR). Nadále mu ale zůstal poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která držela nadpoloviční podíl v NWR.

 1. prosince 2015 – NWR navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016, původní plán přitom počítal s uzavřením až o rok později. Jako druhou variantu nabídla převod dolu na stát. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) označil situaci celé OKD za vážnou. Po setkání s odboráři řekl, že hrozí propouštění a v krajním případě i vyhlášení konkurzu.
 1. prosince 2015 – O situaci v OKD jednala tripartita, zabývala se mimo jiné návrhem NWR, která požadovala po státu zhruba čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě v ohrožených dolech.
 1. ledna 2016 – Ministři průmyslu, financí a práce jednali s vedením OKD a věřiteli firmy. Stát nabídl, že je ochoten koupit za jednu korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Výsledkem jednání bylo i oznámení, že plán restrukturalizace společnosti OKD je na jejím vedení.

Čtěte také:
NWR nemůže rozhodovat o OKD
Půjčí někdo OKD miliardy?

 1. února 2016 – Vedení OKD oznámilo, že chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců, tedy 5000 a 6000 lidí. O tři týdny později vzali představitelé firmy svá slova o masivním propouštění zpět.
 1. února 2016 – Novým vlastníkem společnosti New World Resources se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv. Skupina CERCL, která byla dosud většinovým akcionářem NWR a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít. Transakce byla dokončena 9. března.
 1. března 2016 – OKD oznámila, že chce těžbu v Dole Paskov ukončit na konci roku 2016. Zveřejnila i plán, pode kterého letos sníží počet zaměstnanců z 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800.
 1. března 2016 – Deník Mladá fronta Dnes napsal, že o část firmy OKD mají zájem obchodníci s uhlím Petr Otava a Petr Paukner. Některé doly je podle jejich vyjádření možné provozovat nejméně do roku 2020.
 1. dubna 2016 – Skupina AHG navrhla, aby záchranu černouhelné OKD spolufinancoval stát. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov. Plán restrukturalizace předložila ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a ministru průmyslu Mládkovi. Po zasedání vlády Babiš označil za nejlepší variantu “funkční OKD v konkursu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí”.
 1. dubna 2016 – Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy navrhla skupině Ad Hoc Group, že od ní OKD koupí. AHG na návrh, podobně jako ten od Pauknera a Otavy, nereagovala.
 1. dubna 2016 – Skupina AHG nabídla českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. Ministr Mládek na to řekl, že pro vládu není zajímavé koupit bezcenné akcie firmy za 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč).
 1. dubna 2016 – Společnost New World Resources uvedla, že pokud se nedohodne se státem na restrukturalizaci OKD, zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti. Vláda to odmítla jako nátlak, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) například řekl, že kabinet nebude platit dluhy soukromých vlastníků OKD, je ale připraven pomoci všem, kteří z OKD budou muset odejít.
 1. května 2016 – Ministr průmyslu Mládek řekl, že situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů firmy vůči státu, nebo insolvence.
 1. května 2016 – Těžební firma OKD podala ke Krajskému soudu v Ostravě sama na sebe insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. V reakci na to pozastavily burzy obchodování s akciemi NWR.
 1. května 2016 – Krajský soud v Ostravě poslal těžební společnost OKD do úpadku. Jmenoval insolvenčního správce a na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů.
 1. května 2016 – Vláda schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance firmy OKD. Horníci by měli dostávat 8000 a ostatní pracovníci 7000 korun měsíčně, a to tři měsíce až pět let.
 1. května 2016 – Finančník Pavel Tykač nabídl, že odkoupí OKD, učinil tak na základě nabídky, kterou mu předložily hornické odbory. Věřitelem firmy se nově stal také český stát. Firma totiž nezaplatila část sociálního pojištění.
 1. května 2016 – Krajský soud v Ostravě předběžným opatřením omezil možnost mateřské firmy NWR rozhodovat o OKD.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
TOP 10 navždy bohatých
Čína vyhlásila boj nelegálním dolům