Doba čtení:1 m, 20 s
Wieliczka se nachází nedaleko českých hranic a je tak častým cílem českých turistů. Foto: wikipedia.org

Solný důl Wieliczka, který se nachází v Polsku nedaleko Krakowa, navštívilo letos už milion turistů. Miliontý návštěvník, Lukasz Sekula, se může těšit na silvestrovský bál, který se bude konat přímo v útrobách dolu.

Wieliczka patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Důl byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do prvního desetiletí 21. století, kdy byla z důvodu vysokých nákladů těžba soli ukončena.

Čtěte také:
V USA se zaměřili na opuštěné doly
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Důl je 327 m hluboký. Celková délka chodeb dosahuje 300 km, přičemž veřejnosti jsou zpřístupněna přibližně 2 procenta z celkové délky chodeb. Všechny chodby se rozprostírají celkem na devíti úrovních, které jsou propojeny buď velkými komorami, speciálními tunely, či šachtami a výtahy.

Turisté si zde mohou prohlédnout 3,5 km dlouhou trasu, která zahrnuje prohlídku soch historických i mýtických postav, vytvořených z kamenné soli. Kromě skutečného a vědeckého vysvětlení vzniku rozsáhlých solných ložisek je také návštěvníkům přiblížena i pověst o vzniku dolu, spojená se středověkými panovníky polskými a uherskými. Uvnitř dolu se nacházejí také klenuté síně, kaple, podzemní jezero a výstava, přibližující historii těžby soli.

Zhruba polovinu z milionu návštěvníků tvořili cizinci. Nejvíce přijelo Britů, Italů a Němců. V první desítce národů, které navštívily Wieliczku, se umístili i Češi.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu