Doba čtení:2 m, 9 s
Podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Filipa Dvořáka je cena energií zásadní proměnnou pro konkurenceschopnost českých firem. Foto: iUHLI

Rostoucí ceny elektřiny v souvislosti s energetickou krizí i s přechodem na zelenou energetiku představují pro české firmy i celou ekonomiku velké riziko. Například sousední Německo disponuje finančními zdroji na to, aby podnikatelům či průmyslu elektřinu dotovalo. Česko ale podobné zdroje nemá. V pořad Rozstřel na idnes.cz to řekl viceprezident Hospodářské komory ČR Filip Dvořák. Na pořad se můžete podívat zde.

„Vysoké ceny jsou problém pro všechny. Vstupy rozhodují o výsledcích. Jakmile se na začátku něco pokazí, na konci z toho nemůže vzejít nic dobrého. A teď se to pokazilo. Před několika lety byla cena elektřiny relativně nízká a hlavně předvídatelná. A to teď není,“ uvedl Dvořák s tím, že podnikatelé teď nevědí, co bude dál.

Podle něj právě energetika představuje velikou výzvu. Problém spočívá v tom, že se v Evropě vypínají stabilní zdroje, hlavně uhelné, ale třeba v Německu i jaderné, a je tlak na jejich nahrazování obnovitelnými zdroji, které však nejsou stabilní, nevyrábějí pořád stejně.

„Německo už nacpalo do své zelené budoucnosti miliardy eur. Ale když se podíváte na mapu znázorňující jejich uhlíkovou stopu, jsou na tom v pomyslném žebříčku „smrdění“ stejně jako my. Zkusme se učit od těch, kteří to umí, ne od těch, kteří bloudí,“ doporučil Dvořák s tím, že budoucnost české energetiky by měla stát na jádru jako například ve Francii.

Zdražení elektřiny ohrožuje konkurenceschopnost firem

Dvořák nezpochybňuje snahu o dekarbonizaci. Souhlasí, že je třeba mít ambiciózní plány, ale zároveň varuje před nepromyšlenými kroky, které by ohrozily energetickou bezpečnost a vedly ke zvýšení cen energií. Zároveň viceprezident komory upozornil, že je nutné vnímat globální kontext.

Podle Dvořáka je typickým příkladem Čína. V době, kdy se Evropa odklání od uhlí, staví Čína nové uhelné elektrárny, protože pouze tak zajistí energii pro rozvíjející se průmysl. „V současnosti stavějí nebo plánují uhelné elektrárny s výkonem větším než 100 Temelínů,“ upozornil. A s Čínou přichází podle něj i další problém. Evropa řešila v posledních měsících problém se závislostí na ruském plynu a ropě. Z té se postupně vymaňuje. „Ale stejně tak musíme řešit i závislost na Číně například v případě obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl.

Čína totiž podle něj ovládá těžbu vzácných kovů, vyrábí se tam drtivá většina solárních panelů a dalších komponentů a ovládá většinu trhu v oblasti větrné energetiky. Zároveň je Čína i lídrem v oblasti elektroaut. Podle Dvořáka je proto třeba se zamyslet, jestli si Evropa svou klimatickou politikou pomyslně nenabíhá na čínské vidle.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa