Doba čtení:2 m, 13 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Nevěřme tomu, že elektřina je levná. Po započtení dotací pro zelené energie platí reálně Češi skoro dvojnásobek a Němci už trojnásobek oficiální ceny, říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom Jiří Feist, ředitel pro strategii společnosti EP Energy, která sdružuje klíčové aktivity Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

„Dnes si myslíme, jak je elektřina levná, když stojí něco přes 30 eur za megawatthodinu. Jenže Německo vyplácí dalších 65 eur ve formě dotací na obnovitelné zdroje, přičtěte, k tomu vyšší náklady na provoz sítě a jste na 100 eurech za megawatthodinu. Před deseti roky to nebyla ani polovina. V České republice je příspěvek na obnovitelné zdroje v přepočtu okolo 25 eur za megawatthodinu,“ uvedl Feist s tím, že Evropská unie nyní přemýšlí, jak se v energetice vrátit k tržním principům. Ale zatím neprosazuje konkrétní opatření, která by trh oživila.

Problémem je dnes podle Feista odpovědnost. Může přijít kdokoli a postavit si elektrárnu, jakou chce, což není úplně špatně. Ale přenosové a distribuční soustavy mají jen malou šanci jeho plány ovlivnit. „Vyhýbám se slovu regulovat, protože dnes už v energetice – stejně jako v jiných oborech – je v Evropě přeregulováno. Brzy nás čeká diskuse, zda budeme mít dost zdrojů pro udržení bezpečného provozu přenosové soustavy, pokud bude dál probíhat neřízená decentralizace energetiky. Nové uhelné elektrárny již těžko v Česku postavíme, zbývá tedy jádro,“ uvedl Feist.

Čtěte také: Češi platí za elektřinu průměrné ceny

Tak rychlý odklon od jádra i uhlí, jaký plánuje sousední Německo, nebude podle Feista možný. Němci chtějí odstavit jaderné elektrárny do roku 2022 a uhelné nejpozději do roku 2050. Tato zásadní změna není reálná bez rekonstrukce elektrizační soustavy. Feist upozornil na to, že již dnes mají Němci velké problémy prosadit výstavbu nových elektrických vedení. Hodně lidí si začíná problém uvědomovat a ve výsledku budou muset přibrzdit. Politici dnes chtějí ukázat, jak jsou progresivní, bez ohledu na odpovědnost za možné důsledky.

Podle Feista energetika prochází zásadní generační změnou. Ještě před deseti lety se drtivá většina elektřiny vyráběla ve velkých centrálních zdrojích, které byly napojené do přenosové soustavy. Určitou výjimku představovaly teplárny, které byly napojené do regionální distribuční soustavy. „Dnes se poměr výrazně mění, podíl malých zdrojů již přesáhl 20 procent a dál roste. Přenosová i distribuční soustava se tomu musí přizpůsobit, a to včetně celého systému řízení provozu, abychom stále měli stejnou bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny,“ dodal Feist.

Mohlo by vás zajímat:

Elektřina nezdraží, i díky levnému uhlí

VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků