Emisní povolenky budou zdražovat

Doba čtení:1 m, 34 s

Obchodní ředitelka společnosti Virtuse Energy Pavlína Novotná

Cena emisních povolenek, která se od léta pohybovala nad osmi eury za tunu, podle předpokladů ještě poroste. Aktuální cena je 8,6 euro a očekává se, že na konci roku bude atakovat hranici devět eur.

„Dlouhodobá predikce ukazuje, že v roce 2030 mohou povolenky zdražit až na 35 euro. To je aktuální odhad horní hranice, jejíž vývoj závisí na cenách uhlí a plynu,“ uvedla to obchodní ředitelka společnosti Virtuse Energy Pavlína Novotná. Dosud se emisní povolenky nejdráže prodávaly za 28 eur, nejlevněji byly pod třemi eury.

Dlouhodobá predikce ukazuje, že v roce 2030 mohou povolenky zdražit až na 35 euro

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení se musí povolenky kupovat. Ekonomická krize snížila výrobu a tím i emise, takže povolenek byl na trhu nadbytek a ceny padaly.

Čtěte také:
Komise se s povolenkami přepočítala
Daně z emisních povolenek přijdou Česko draho

Po finálním schválení legislativních zásahů v Evropské unii ve formě tržní stabilizační rezervy (MSR), je cena povolenek tažena nahoru silnou poptávkou. Zabezpečují ji stabilní zajišťovací nákupy elektráren/tepláren a spekulativní chování průmyslových podniků, které aktuálně hromadí přebytky za účelem pokrytí budoucího deficitu nebo prodeje za vyšší cenu.

„Během léta cena stoupala mimo jiné kvůli velmi horkému a suchému počasí. Teplý podzim s nadprůměrnými teplotami cenu ovlivňoval spíše negativně. Koncem listopadu se cena pohybovala jen 20 centů nad letním rekordem 8,45 euro za tunu. Poslední dlouhodobé předpovědi se překlánějí k mírné zimě s teplotami okolo 1 až 2 stupňů nad normálem. Nepředpokládáme proto větší růst ceny, než který odpovídá dlouhodobému trendu,“ dodal hlavní analytik Virtuse Energy Anatolij Stolbov.

Mohlo by vás zajímat:
Reforma trhu s povolenkami má zelenou
Sokolovská uhelná se bojí povolenek
Šéf ČEZ: Povolenky příliš zdražovat nebudou