Emisní povolenky budou zdražovat

Obchodní ředitelka společnosti Virtuse Energy Pavlína Novotná

Cena emisních povolenek, která se od léta pohybovala nad osmi eury za tunu, podle předpokladů ještě poroste. Aktuální cena je 8,6 euro a očekává se, že na konci roku bude atakovat hranici devět eur.

„Dlouhodobá predikce ukazuje, že v roce 2030 mohou povolenky zdražit až na 35 euro. To je aktuální odhad horní hranice, jejíž vývoj závisí na cenách uhlí a plynu,“ uvedla to obchodní ředitelka společnosti Virtuse Energy Pavlína Novotná. Dosud se emisní povolenky nejdráže prodávaly za 28 eur, nejlevněji byly pod třemi eury.

Dlouhodobá predikce ukazuje, že v roce 2030 mohou povolenky zdražit až na 35 euro

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení se musí povolenky kupovat. Ekonomická krize snížila výrobu a tím i emise, takže povolenek byl na trhu nadbytek a ceny padaly.

Čtěte také:
Komise se s povolenkami přepočítala
Daně z emisních povolenek přijdou Česko draho

Po finálním schválení legislativních zásahů v Evropské unii ve formě tržní stabilizační rezervy (MSR), je cena povolenek tažena nahoru silnou poptávkou. Zabezpečují ji stabilní zajišťovací nákupy elektráren/tepláren a spekulativní chování průmyslových podniků, které aktuálně hromadí přebytky za účelem pokrytí budoucího deficitu nebo prodeje za vyšší cenu.

„Během léta cena stoupala mimo jiné kvůli velmi horkému a suchému počasí. Teplý podzim s nadprůměrnými teplotami cenu ovlivňoval spíše negativně. Koncem listopadu se cena pohybovala jen 20 centů nad letním rekordem 8,45 euro za tunu. Poslední dlouhodobé předpovědi se překlánějí k mírné zimě s teplotami okolo 1 až 2 stupňů nad normálem. Nepředpokládáme proto větší růst ceny, než který odpovídá dlouhodobému trendu,“ dodal hlavní analytik Virtuse Energy Anatolij Stolbov.

Mohlo by vás zajímat:
Reforma trhu s povolenkami má zelenou
Sokolovská uhelná se bojí povolenek
Šéf ČEZ: Povolenky příliš zdražovat nebudou