Doba čtení:2 m, 39 s
Z rozhledny na kotelně elektrárny Ledvice je výhled do kraje. Foto: ČEZ

V prvním pololetí letošního roku navštívilo jedenáctku Infocenter Skupiny ČEZ po celé ČR bezmála 90 tisíc návštěvníků. To je o 6 procent více než za stejné období loňského roku. Nejvíc lidí chtělo vidět přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně a jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

„Nadšení Čechů pro tzv. technickou turistiku se ani letos nijak nezmenšuje. Na naše informační centra za první pololetí letošního roku dorazilo celkem 89 253 návštěvníků. Meziročně tak k elektrárnám dorazilo o 6 procent lidí více, loni to bylo 84 558 návštěvníků. Hlavní část sezóny z pohledu Infocenter je navíc v plném proudu až nyní – většina lokalit totiž zaznamenává vrchol návštěvnosti právě o letních prázdninách,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí informačních center ČEZ.

Čtěte také:
Nárůst OZE může vyčerpat vzácné kovy
Ujel nám lithiový vlak?

Za celý loňský rok se počítadlo návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ zastavilo na historicky nejvyšší hodnotě 235 254 lidí, čímž se elektrárny vyrovnávají některým nejnavštěvovanějším českým hradům a zámkům.

Po loňských omezeních kvůli opravám už je letos turistům opět plně k dispozici vlajková loď mezi Infocentry a jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách. Tu si za prvních šest měsíců nenechalo ujít 27 765 turistů (loni 26 990). Velká energetická baterie dlouhodobě okupuje čelní místa v žebříčku nejnavštěvovanějších turistických cílů Olomouckého kraje. Celkově už Dlouhé stráně vidělo více než milion lidí.

Velkým lákadlem zůstávají i obě jaderné elektrárny. Do jihočeského Temelína se o bezpečné výrobě elektřiny z jádra přijelo přesvědčit 19 105 návštěvníků (oproti loňským 16 889). Infocentrum v Dukovanech, kterým od roku 1994 prošlo přes půl milionu lidí, přilákalo 16 085 návštěvníků (oproti 15 361 lidem loni). Obě jaderné elektrárny zajišťují prohlídky i v cizích jazycích, a mezi účastníky exkurzí proto ani letos nechybějí stovky zájemců ze všech koutů světa.

Více než 5 tisíc zájemců o energetiku dorazilo do Hradce Králové (5 611 návštěvníků) a Dalešic (7 726 lidí), Infocenter zaměřených na obnovitelné zdroje energie, resp. představení výhod přečerpávacích vodních elektráren. Své fanoušky pravidelně nacházejí také Infocentra ve vltavských Štěchovicích (2 839 lidí) nebo na šumavských malých vodních elektrárnách Vydra a Čeňkova Pila (1 724).

Výrazně stoupla návštěvnost v Infocentru klasické energetiky umístěného v prostorách Nového zdroje v Ledvicích, kam letos zatím dorazilo 3 564 lidí (o 40 procent více než loňských 2 613 lidí). Loni na jaře tam otevřeli jeden z magnetů celé sezóny Infocenter ČEZ – nejvyšší (144 m) oficiální rozhlednu s prosklenou vyhlídkou v České republice. Letos se rozhledna dočkala i své vlastní brožurky.

Letošní novinková nabídka v jaderných lokalitách má jednotící linku jaderného paliva. Vedle zbrusu nového filmu „Příběh uranu“ čeká na návštěvníky nová expozice na téma cesta jaderného paliva v Infocentru Temelín a nová rozsáhlá expozice na toto téma i v dukovanském Infocentru. Speciální temelínskou novinkou chystanou na srpen je zcela nová Mlžná komora, která vizualizuje částice alfa, beta, gama a mezonů, s aktivní plochou 80 x 80 cm a chlazená je na cca -30°C.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu