Doba čtení:1 m, 55 s
Doposud jsou výrobky rozdělovány do tříd A+, A++ a A+++ atd. Ilustrační foto: ElektroCZ.com

Výrobci domácích spotřebičů podporují zavedení nových energetických štítků, které navrhla Evropská komise. Nové štítky by mohly začít platit na přelomu let 2019 a 2020 a budou srozumitelnější.

Podle navrhované evropské legislativy dojde ke změně parametrů pro určení energetických tříd. Výrobci se tak mají vrátit ke škále, kde písmeno A bude označovat energeticky nejméně náročné přístroje a písmeno G naopak ty nejméně šetrné. Nahradí tak stávající méně srozumitelné rozdělení do tříd A+, A++ a A+++ atd. „Takže se může stát, že se některé výrobky ocitnou ze skupiny A+++ ve třídě B nebo C,“ uvedl generální ředitel Sdružení výrobců domácích spotřebičů v ČR APPLiA CZ Radek Hacaperka.

Čtěte také:
Úspory přinesou zvýšení spotřeby
Česko stojí na energetické křižovatce

Kdyby to začalo platit od 1. ledna 2020, jak byla ta původní vize, tak by se od 1. července 2019 dodávaly výrobky jak se starými tak s novými štítky a prodejci by měli od 1. ledna 14 dní na přeštítkování,“ dodal Hacaperka.

Hlavním úkolem výrobců je teď podle něj změny vysvětlit spotřebitelům. Chystá se proto na přelomu let 2019 a 2020 ve spolupráci s ministerstvem obchodu a průmyslu edukační kampaň.

Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie a tedy i výdaje. Pro výrobce by měl být systém pobídkou k inovacím a investicím do energeticky šetrnějších přístrojů.

Podle Haceperky jsou nyní výrobci domácích spotřebičů v ČR v obtížnějším postavení než jinde v Evropě. Důvodem je dlouho chystaná odpadová legislativa, kterou už dva roky připravují ministerstva životního prostředí a průmyslu. Chystaný zákon sice podle něj zakotvuje povinnost, aby výrobci spotřebičů zajistili sběr a recyklovali starých výrobků s ukončenou životností, ale zároveň jim chce znemožnit, aby si sami svobodně vybrali, zda si zpracování a recyklaci zajistí sami nebo prostřednictvím nasmlouvaných recyklačních firem. „To je pro výrobce nepřijatelné, protože by zvýšené náklady na recyklaci museli promítnout do koncové ceny spotřebičů pro zákazníka,“ dodal Hacaperka.

Mezi evropské členy sdružení patří přes 20 významných výrobců praček, lednic, vysavačů a další bílé techniky například Electrolux, Bosch, Siemens, Miele, Whirlpool, Gorenje, Beko, Philips a další.

Mohlo by vás zajímat:
Michal vás seznámí s Ograbulemi
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj