Energetiky trápí rtuť

Podle ministerstva životního prostředí pro rtuť doposud žádná maximální norma stanovena nebyla. Foto: wikipedia.org Petr Vilgus

Splnění přísných limitů pro vypuštění rtuti do ovzduší přijde na miliardy. Problém ale je, že zatím neexistují technologie uzpůsobené speciálně pro středoevropské hnědé uhlí. Vlastníci elektráren tak testují nové možnosti, ale také žádají o výjimky a podávají žaloby.

Evropská unie nařídila nové, mnohem přísnější limity na vypouštění emisí do ovzduší.  Nejsložitější situace je kolem rtuti. Jak upozorňuje mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková, pro toxickou látku doposud žádná maximální norma stanovena nebyla. Rtuť vypouštěná do ovzduší se sice měřila, ovšem pouze jednorázově, nikoliv kontinuálně, jak požadují nová pravidla. Následně se pak stanovovalo, kolik kilogramů kovového prvku ten či onen zdroj do ovzduší vypustí za celý rok, uvedlo Euro.cz.

Čtěte také:
Studentské „stávky“ za klima chtějí nemožné
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Chybí tedy jak metodika měření, tak informace o současné míře vypouštěných škodlivin v požadovaných jednotkách, tedy v mikrogramech na kubík. A hlavně neexistují ani technologie uzpůsobené speciálně pro středoevropské hnědé uhlí, a vlastníci elektráren tak tápou, kolik je to celé bude stát, a zda je vůbec splnění nových limitů reálné.

„Neexistuje prokazatelně ověřená technologie, kterou bychom mohli jen koupit, nainstalovat a zprovoznit a fungovala by na našem typu uhlí a parametrech spalin. Nacházíme se v etapě výzkumu, vývoje a zkoušek technologií původně vyvíjených v USA pro černé uhlí a technologií vyvíjených pro spalovny odpadů. Proto je nelze jednoduše aplikovat v podmínkách spalování českého hnědého uhlí,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Celá řada zdrojů tak bude nejspíš žádat o výjimky, jejichž udělení evropská směrnice v odůvodněných případech umožňuje. V České republice už o výjimku požádala chvaletická elektrárna. Žádostí však bude nepochybně mnohem víc. A to nejen u nás. Jak třeba vyplývá ze zprávy německé uhelné komise, v celém Německu se vejdou do limitů pouze čtyři uhelné bloky.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě