Doba čtení:1 m, 35 s
EPH koupil v Itálii v únoru prostřednictvím své dceřiné společnosti EP New Energy Italia (EPNEI) elektrárnu na biomasu Fusine. Foto: EPHOLDING

Společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského má spolu s firmou A2a zájem o italský energetický podnik Sorgenia. Dvojice zájemců již učinila nezávaznou nabídku, informovaly agentury Reuters a ANSA s odvoláním na generálního ředitele A2a Valeria Camerana. Banky, které společnost Sorgenia ovládají – například Intesa, UniCredit, Mps či Banco Bpm – se mají do měsíce k nabídce vyjádřit.

Sorgenia zásobuje elektřinou zhruba 275.000 zákazníků a vlastní elektrárny s kapacitou 3000 megawattů (MW). Od roku 2015 je podle agentury APA pod kontrolou bankovních domů, kterým dlužila 1,8 miliardy eur (46,3 miliardy Kč). Firma uvádí, že se jí dluh mezitím podařilo snížit na 633 milionů eur. Do konce letošního roku pak firma doufá, že zvýší počet zákazníků na 350.000.

Čtěte také:
Křetínský kupuje severoirské elektrárny
Křetínského EP Energy vydělala 7,6 miliardy

V podniku dříve vlastnila 47procentní podíl rakouská společnost Verbund, která se jej zbavila v roce 2013. Firma do něj tehdy podle agentury APA nebyla ochotna vkládat další peníze a snahy o prodej podílu skončily bez úspěchu.

EPH koupil v Itálii v únoru prostřednictvím své dceřiné společnosti EP New Energy Italia (EPNEI) elektrárnu na biomasu Fusine. Má instalovaný výkon sedm megawattů a nachází se v Lombardii.

Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů – EPIF a EP Power Europe. EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. Většinovým vlastníkem EPH se předloni stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj