VIDEO: Na Špicberkách ukládají emise pod zem

Doba čtení:54 s

Nejsevernější uhelná teplárna, která se nachází v městečku Longyearbyen na souostroví Špicberky, pracuje na světově unikátním projektu. V prosinci 2006 se Univerzitní centrum na Špicberkách (UNIS) rozhodlo využít přirozené výhody ostrovů a proměnit Longyearbyen v ukázkový příklad kompletního řetězce technologie pro zachycování a ukládání CO2 pod povrchem země. Podívejte se na to ve videu CoalTV.

V prosinci 2011 se Univerzitní centrum na Špicberkách rozhodlo založit výzkumnou společnost, která vede pilotní projekt zaměřený na skladování oxidu uhličitého na Špicberkách. „Pořád je to experiment. Pořád to zdaleka není komerční projekt, jehož smyslem by bylo generovat nějaký zisk,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Čtěte: V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou

Špicberky jsou unikátní díky geologickým strukturám, které mohou být využity právě pro podpovrchové ukládání oxidu uhličitého. Longyearbyen je malé hornické městečko se dvěma tisíci obyvateli, které je považováno za nejsevernější město na světě. Norská státní uhelná společnost zde zaměstnává téměř 60 procent norské populace žijící na ostrově.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Výbuch srazil giganta na kolena

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech