Kanadská společnost CleanO2 vyvinula technologii CARBiNX, která dokáže přeměnit emise CO2 z průmyslových pecí a kotlů na potaš na látky využitelné na výrobu mýdel, detergentů a další použití v zemědělském sektoru a farmaceutickém průmyslu.
Cílem nového systému je snížit náklady na energii a zachytit emise skleníkových plynů. Zařízení CARBiNX, která mají velikost přibližně dvou chladniček, pracují tak, že zachycují emise CO2 a absorbují je pomocí chemické látky, která je typem hydroxidu. Zřízení produkují potaš, který se prodává a zisk se dělí mezi CleanO2 a majitelem jednotky. CARBiNX také snižují náklady na energii zařízení, protože produkují teplo z tepla emisí a chemické reakce. Teplo může například před vstupem do kotle předehřát vodu. CleanO2 odhaduje, že ekonomická návratnost CARBiNX je zhruba čtyři nebo pět let.
Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?
Zatím firma CleanO2 nainstaloval 14 svých jednotek CARBiNX v Albertě a Britské Columbii v různých zařízeních včetně školy, bytového komplexu, průmyslového zařízení a elektrárny.
„CO2 je uhlík a kyslík. Nejedná se o děsivé molekuly. Nejsou radioaktivní ani nic podobného. Existují nejrůznější inovativní způsoby, které využívají chemii k tomu, aby se CO2 ve skutečnosti stal produktem, což by bylo skvělé, protože pak skutečně snižujete emise a navíc generujete produkty,” uvedl pro server cbs.ca výkonný místopředseda společnosti Canadian Natural Resources, která je největším producentem ropy a plynu v Kanadě a největším hráčem v oblasti zachycování a ukládání uhlíku, Steve Laut.
Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj