Fosilní peníze Norům nesmrdí

Doba čtení:1 m, 0 s

Norsko letos dá o 16 procent víc peněz na rozvoj těžby ropy a plynu. V době, kdy podle ekologů není možné nic jiného, než spotřebu fosilních paliv snižovat.

Investice Norska do těžby ropy a plynu letos dosáhnou 480 miliard korun, což je necelá třetina příjmů letošního plánovaného příjmu České republiky. Investice do tohoto sektoru, v zemi rostly již loni.

Čtěte také:
Norská (eko)logika
ČEZ se stal obětí norského pokrytectví

Je překvapivé, když země, která má sama prakticky všechnu elektřinu z hydroelektráren, jezdí v ní nejvíc elektromobilů v Evropě a vůbec se celkově prezentuje jako ekologická, nechává růst investice do fosilních paliv, jako je ropa a plyn. Je zvláštní, nebo spíš úsměvné, jak selektivně taková země přistupuje k „ochraně klimatu“.

Severské země jsou totiž tradičně ekologické, až ekologistické. Ale najednou jedné z nich vůbec nevadí, že jiné země budou pálit ropu a plyn, z jejichž prodeje bude mít prospěch. A ne malý. A zjevně tomu ještě dlouho bude, protože norský sociální, či spíše už dávno socialistický stát může ve své podobě totiž existovat jen právě díky příjmům z ropy a plynu.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou