Zkušenosti hlavního předáka pomáhají dál

Po reorganizaci v roce 2015 se Důl ČSM přejmenoval na Důlní závod 2. Ilustrační foto: OKD

Ze zdravotních důvodů skončil ve funkci hlavního předáka příprav Marek Gallik. A zatímco jeho kolektiv pokračuje v ražbách v Důlním závodě 2, jeho si stáhli na domovský Důlní závod 1, kde vypomáhá čelbovým při zarážkách a vstupech do nových oblastí.

Gallik, rodák z Hranic na Moravě, se nejprve vyučil železničářem a pracoval v ČSD Košice. „Po vojně jsem si to rozmyslel. Místo lokomotivy zkusím jezdit s kombajnem,“ prohlásil ke svému prvnímu příchodu na šachtu. Po roce v Dole Dukla zamířil znovu do Košic – tentokrát do železáren – ale zanedlouho se do havírny vrátil natrvalo, uvedl Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Hlubináři sídlí na Armádě
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

V roce 2000 se ještě na Dukle stal hlavním předákem čelbového kolektivu, s nímž poté přesídlil na Lazy a nakonec i ČSM. „Teď můj bývalý kolektiv vede nový hlavní předák Tomáš Žvak, šikovný kluk, jeden z nejlepších,“ poznamenal Gallik, jehož kolektiv platil za „obojživelníky“ dosahující vynikajících výsledků s kombajnovou i klasickou technologií. Gallika s odchodem z funkce vedení DZ 1 odměnilo za mnohaletou dobře odváděnou práci a rozhodlo se i nadále těžit z jeho hornických zkušeností. „Kvalifikovaných lidí je nedostatek, byl by hřích jich nevyužít,“ prohlásil provozní náměstek Petr Glas. Gallik začal fárat na lokalitě Lazy v kolektivu hlavního předáka Jaromíra Hvozdeckého, který se specializuje na budování křížů a provádění přibírek či zarážek.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710